Një fshat në Indonezi përmbytet nga uji i kuq

Azia

Një fshat në Indonezi përmbytet nga uji i kuq

Më: 6 shkurt 2021 Në ora: 23:45
Foto

Uji i kuq ka përfshirë një fshat në Indonezi këtë të shtune, kjo pasi një fabrikë e ngjyrës ishte përmbytur nga reshjet e mëdha të shiut që kishin kapluar atë zonë.

Këto vërshime ishin në rrugën Jenggotit në pjesën e njohur si Javas. Kjo është zonë në jug të qytetit Pekalongan, e cila njihet për dyllin tradicional dhe tekstilet e ngjyrosjes të cilat quhen ‘batik’.

Mijëra përdorues të rrjeteve sociale kanë shpërndarë imazhe ku fshati ishte i përmbytur në ngjyrë të kuqe, shkruan BBC.

Një banor i atjeshëm, Dimas Arga Yudha ka thënë për Reuters, se këto pamje të fshatit kanë ardhur si pasojë e bojës “batik” që është tretur në ujë.

“Kjo do të zhduket kur të ketë edhe shi më shumë”, ka thënë Yudha.

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat