Pamjet satelitore tregojnë se Kina po zbraz kampet e ushtrisë në kufirin me Indinë

Azia

Pamjet satelitore tregojnë se Kina po zbraz kampet e ushtrisë në kufirin me Indinë

Më: 17 shkurt 2021 Në ora: 15:29
Foto

Kina ka çmontuar dhjetëra struktura dhe ka larguar automjetet për të zbrazur kampe të tëra përgjatë një kufiri të diskutueshëm në Himalaje, ku trupat indiane dhe kineze janë “mbyllur përballë njëra-tjetrës” që nga prilli i kaluar, sipas imazheve satelitore.

Sipas mediave të huaja, imazhet satelitore të disa zonave në bregun verior të Pangong Tso nga e marta – të siguruara nga Maxar Technologies – tregojnë se kampe të shumta ushtarake kineze, të cilat mund të shiheshin atje në fund të janarit, janë hequr.

Image

 

Fqinjët, javën e kaluar njoftuan një plan për të tërhequr trupat, tanket dhe pajisjet e tjera nga brigjet e Pangong Tso, një liqen akullnajor në rajonin Ladakh që ishte bërë një pikë e ndezur në mosmarrëveshjen e tyre të zgjatur kufitare.

“Një veprim i ngjashëm po ndodh nga ana jonë gjithashtu”, i ka thënë agjencisë së lajmeve Reuters një zyrtar indian në New Delhi, i cili kërkoi të mos i përmendej me emër.

Ndërkohë ministri i Mbrojtjes i Indisë, Rajnath Singh, i tha Parlamentit se të dy palët kishin rënë dakord të tërhiqnin trupat në “në faza, të koordinuar dhe të verifikuar” rreth Pangong Tso, pas së cilës komandantët ushtarakë do të diskutonin për t’i dhënë fund bllokimit në pjesë të tjera të kufirit Ladakh.

Tensionet filluan të rriteshin përgjatë kufirit në lartësi në prill, kur India akuzoi trupat kineze për ndërhyrje në anën e saj të Linjës së Kontrollit Aktual, kufiri de facto midis dy fqinjëve aziatikë. Kina e mohoi akuzën, duke thënë se po vepronte në zonën e vet.

Por konfrontimi u zhvillua në qershor kur 20 ushtarë indianë dhe një numër i pazbuluar i trupave kineze u vranë gjatë përleshjeve të drejtpërdrejta në rajonin Galwan të Ladakh – viktimat e para të tilla përgjatë kufirit 3,500 km (2200 milje) në dekada.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat