Si po përcillet konflikti izraelito-palestinez në mediat sociale?

Azia

Si po përcillet konflikti izraelito-palestinez në mediat sociale?

Më: 16 maj 2021 Në ora: 19:38
Foto ilustrim

Derisa luftimet midis Izraelit dhe militantëve palestinezë po vazhdojnë, rrjeti social TikTok është bërë një forum për transmetimin e këtyre ngjarjeve.

TikTok, që dikur ishte i njohur kryesisht për videot virale të vallëzimit, kohëve të fundit ky aplikacion i videove është bërë po ashtu një platformë kryesore për ndarjen e lajmeve, shkruan BBC.

Faqja në pronësi kineze ka një audiencë të gjerë, kryesisht të moshës së re, me rreth 700 milionë përdorues aktivë mujor në të gjithë botën.

Pamjet e zjarrit me raketa mbi Izrael, shkatërrimi në Gaza dhe protestat palestineze janë bërë virale në këtë platformë, duke sjellë konfliktin në ekranet e telefonave të njerëzve në të gjithë botën.

Mirëpo, ka edhe shqetësime se kjo dhe faqet e tjera të mediave sociale po përhapin gënjeshtra ose ekstremizëm.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat