Kim i Koresë duket shumë më i dobët, nxit spekulime për probleme shëndetësore

Azia

Kim i Koresë duket shumë më i dobët, nxit spekulime për probleme shëndetësore

Më: 16 qershor 2021 Në ora: 11:27
Kim Jong Un

Shëndeti i udhëheqësit të Koresë së Veriut Kim Jong Un ka qenë prej kohësh një burim i magjepsjes morbide në Korenë e Jugut rivale, e cila qëndron në hijen e ushtrisë 1,2 milionëshe të Kim dhe arsenalit të tij në rritje të armëve bërthamore e raketave.

Tani, 37 vjeçari përballet përsëri me spekulime të reja në Jug për shëndetin e tij. Por këtë herë, është sepse ai është dukshëm më i hollë.

Në imazhet e fundit të mediave shtetërore, përfshirë ato të botuara të mërkurën, Kim duket se ka humbur një sasi të madhe të peshës. Rripi në orën e tij është më i ngushtë dhe fytyra e tij është më e hollë. Disa vëzhgues thonë se Kim – i cili është i gjatë rreth 170 centimetra i gjatë dhe më parë ka peshuar 140 kilogramë, mund të ketë humbur rreth 10-20 kilogramë, raporton AP.

Humbja e dukshme e peshës së Kim është më shumë e mundshme të jetë një përpjekje për të përmirësuar shëndetin e tij, sesa një shenjë e sëmundjes, sipas Hong Min, një analist i vjetër në Seul’s Korea Institute for Unification National.

“Nëse ai do të përjetonte probleme shëndetësore, ai nuk do të kishte dalë në publik për të thirrur mbledhjen plenare të Komitetit Qendror të Partisë së Punëtorëve, një konferencë e madhe politike këtë javë që pritet të zgjasë dy deri në tre ditë “, tha Hong.

Kim, që konsumon duhan, vjen nga një familje me një histori të problemeve të zemrës. Babai dhe gjyshi i tij, i cili drejtoi Korenë e Veriut para tij, të dy vdiqën nga problemet e zemrës. Ekspertët kanë thënë se pesha e tij mund të rrisë mundësinë e sëmundjeve kardiovaskulare. Ministria e Unifikimit e Koresë së Jugut tha se nuk ka informacion për të ndarë në lidhje me shëndetin e Kim. Pamja e tij ka qenë fokusi i një interesi të madh në Korenë e Jugut, me media që botojnë fotografi të paraqitjeve të tij të mëparshme dhe aktuale.

Kur spekulimet globale u ndezën për shëndetin e Kim vitin e kaluar, pasi nuk morri pjesë në përkujtimin e ditëlindjes së gjyshit të tij të ndjerë, disa analistë spekuluan se motra e vogël të Kim, Kim Yo Jong, ishte në radhë për të trashëguar fuqinë e vëllait të saj.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat