Një fshat në Mianmar u shkatërrua midis përplasjeve midis grupit ushtarak dhe anti-juntës

Azia

Një fshat në Mianmar u shkatërrua midis përplasjeve midis grupit ushtarak dhe anti-juntës

Më: 17 qershor 2021 Në ora: 12:15
Foto

Një fshat në qendër të Mianmarit është djegur nga junta ushtarake, duke vrarë të paktën dy persona dhe duke shkatërruar rreth 200 shtëpi në grumbuj hiri dhe rrënojash, u thanë banorët mediave lokale, raporton TheGuardian.

Forcat e sigurisë i vunë zjarrin fshatit Kin Ma, në rajonin Magway, të martën pasdite pas luftimeve me kundërshtarët e juntës, sipas banorëve. Më shumë se 1.000 njerëz janë strehuar në pyll dhe fshatrat afër, ndërsa të paktën dy të moshuar, të cilët nuk kishin qenë në gjendje të largoheshin, u dogjën për vdekje, thanë fshatarët për faqen e lajmeve Irrawaddy.

Televizioni shtetëror MRTV fajësoi "terroristët" për zjarrin dhe tha se mediat që raportuan ndryshe "po bënin komplot për të diskredituar ushtrinë". MRTV tha se 40 "terroristë" i vunë flakën një shtëpie në Kin Ma, duke filluar një zjarr që u përhap në 100 nga 225 shtëpitë e fshatit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat