Kim Jong-Un shihet duke ecur në tapetin e kuq me sandale – analisti spekulon se çfarë do të thotë kjo

Azia

Kim Jong-Un shihet duke ecur në tapetin e kuq me sandale – analisti spekulon se çfarë do të thotë kjo

Më: 11 tetor 2021 Në ora: 16:47
Kim Jong-Un

Kim Jong-Un tërhoqi edhe një herë vëmendjen e vëzhguesve ndërkombëtarë gjatë një fjalimi që shënoi themelimin e partisë qeverisëse të Koresë së Veriut të dielën.

Por kësaj radhe nuk bëhet fjalë për ndonjë fjalim të tij, por për zgjedhjen e këpucëve, shkruajnë mediat e huaja.

Siç vënë në pah mediat, Kim doli mbi tapetin e kuq të një salle, i veshur me sandale të zeza me shkëlqim mbi çorape të zeza, për të plotësuar kostumin e tij të errët, kravatë dhe syze me gjysmë buzë, sipas videos të transmetuar nga media shtetërore të hënën.

Dhe Colin Zwirko, korrespondent i lartë analitik për NK News me qendër në Seul, vuri re sandalet, por tha se ishte e paqartë pse Kim vendosi të vishte sandalet, apo nëse i kishte veshur më parë.

Cilado qoftë arsyeja, Kim duket se po ndërmerr hapa kohët e fundit për të mbrojtur shëndetin dhe komoditetin e tij, tha ai

“Ai humbi një peshë të konsiderueshme në një periudhë të shkurtër”, tha Zwirko. “Duket se ai është shumë i kujdesshëm me COVID-19 dhe mund të jetë duke u përballur me çështje të vazhdueshme shëndetësore”.

Zgjedhjet e veshjeve të Kim shpesh shqyrtohen me kujdes nga analistët ndërkombëtarë që kërkojnë të dhëna për shëndetin e tij, i cili është një sekret i ruajtur fort në Veri.

Kur Kim u rishfaq në mediat shtetërore në fillim të qershorit pasi nuk u pa në publik për gati një muaj, analistët vunë re se ora e tij dukej se ishte “e lidhur më fort” se më parë rreth një dore në dukje më të hollë, duke ndezur spekulime mbi shëndetin e tij.

Në fjalimin e tij të dielën, Kim u përqendrua në çështjet e partisë dhe u bëri thirrje zyrtarëve të përqendrohen në përmirësimin e jetës së qytetarëve përballë një situate “të zymtë” ekonomike.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat