Të paktën 37 të vrarë dhe 70 të tjerë të plagosur nga shpërthimi me bombë në Kandahar

Azia

Të paktën 37 të vrarë dhe 70 të tjerë të plagosur nga shpërthimi me bombë në Kandahar

Më: 15 tetor 2021 Në ora: 15:50
Kandahar

Të paktën 37 persona humbën jetën dhe mbi 70 u plagosën si pasojë e një shpërthimi me bombë në një xhami shiite në qytetin e Kandaharit në Afganistan. Shpërthimi ndodhi ndërsa po mbaheshin lutjet e së premtes pasdite.

Duke iu referuar zyrtarëve lokalë, mediat afgane njoftuan se gjatë shpërthimit u vranë të paktën 37 persona dhe u plagosën mbi 70 të tjerë, ndërsa ekzistojnë mundësitë që numri i viktimave të rritet.

Zyrtarët talebanë konfirmuan shpërthimin, por nuk thanë asgjë rreth viktimave.

Nuk ka informacione nëse shpërthimi ishte akt i ndonjë autori sulmi vetëvrasës. Deri tani asnjë grup nuk ka marrë përgjegjësinë mbi aktin.

Të premten e kaluar, gjatë një shpërthimi të fuqishëm vetëvrasës në një xhami shiite në Kunduz, një qytet në verilindje të vendit, u vranë të paktën 150 besimtarë dhe u plagosën shumë të tjerë.

Shteti Islamik në provincën Khorasan (IS-Khorasan), degë e Shtetit Islamik në Afganistan, mori përgjegjësinë për sulmit në Kunduz dhe paralajmëroi për të tjera akte të dhunshme./VOA

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat