Të paktën 46 persona humbën jetën pas përmbytjeve në Indi

Azia

Të paktën 46 persona humbën jetën pas përmbytjeve në Indi

Më: 20 tetor 2021 Në ora: 08:54
Foto ilustrim

Të paktën 46 persona kanë vdekur nga përmbytjet të shkaktuara nga shirat e dendur në shtetin verior indian të Uttarakhand.

Imazhet dhe videot nga zona tregojnë rrugë të përmbytura, shtëpia të fundosura dhe ura të rrëzuara.

Ekspertët thonë se shteti i Himalajeve, një zonë e njohur turistike, po sheh efektet e ndryshimit të klimës dhe ndërtimit të shfrenuar.

Përmbytjet kanë prekur gjithashtu shtetin jugor të Kerala-s, ku të paktën 26 persona janë mbytur ditëve të fundit.

Të dyja shtetet, kanë regjistruar reshje të tepërta këtë vit, sipas të dhënave nga departamenti i motit në Indi.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat