Irani ekzekuton një të mitur të arrestuar për vrasje pas 'gjyqit jashtëzakonisht të padrejtë'

Azia

Irani ekzekuton një të mitur të arrestuar për vrasje pas 'gjyqit jashtëzakonisht të padrejtë'

Më: 24 nëntor 2021 Në ora: 12:49
Foto ilustrim

Irani ekzekutoi një burrë të mërkurën, i cili u arrestua për vrasje në moshën 17-vjeçare, tha gjyqësori, pavarësisht apeleve për t'i falur jetën nga grupet e të drejtave, përfshirë Amnesty International. raporton France24.

 Arman Abdolali u ekzekutua në agim në burgun Rajai Shahr pranë Teheranit, në përputhje me drejtësinë sy për sy të kërkuar nga familja e viktimës, "qesas", tha faqja e internetit e gjyqësorit Mizan Online.

Amnesty International kishte apeluar më 11 tetor që Irani të ndalonte ekzekutimin e 25-vjeçarit, i cili u arrestua në vitin 2014 dhe më vonë u dënua për vrasjen e të dashurës së tij, Ghazaleh Shakour.

Grupi i të drejtave me bazë në Londër tha se ai ishte dënuar me vdekje dy herë, por se ekzekutimi u ndalua të dyja herë pas protestave ndërkombëtare.

Ai tha se Abdolali u dënua për herë të parë me vdekje në dhjetor 2015 pas "një gjykimi jashtëzakonisht të padrejtë" nga një gjykatë që "u mbështet në "rrëfimet" e ndotura nga tortura" pas zhdukjes së Shakour një vit më parë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat