Pamje të reja/ Shpërthimi i fuqishëm i vullkanit në Indonezi: Vdes një person

Azia

Pamje të reja/ Shpërthimi i fuqishëm i vullkanit në Indonezi: Vdes një person

Nga: A.M. Më: 4 dhjetor 2021 Në ora: 16:32
Pamje nga vendi i ngjarjes

Një person ka vdekur dhe 41 të tjerë kanë pësuar djegie, si pasojë e shpërthimit të një vullkani në ishullin Java të Indonezisë.

Banorët u filmuan hirin vullkani duke dalur nga një re gjigante nga mali Semeru. Dëshmitarët thanë se fshatrat aty pranë ishin të mbuluara me mbeturina dhe tymi i dendur që fshinte diellin, i kishte lënë ata në errësirë ​​të madhe, shkruan BBC, transmeton "Bota sot".

Linjat ajrore janë paralajmëruar për një re hiri që ngrihet deri në 15,000 m (50,000 ft).

Shpërthimi ndodhi rreth orës 14:30 me orën lokale. Autoritetet lokale kanë krijuar një zonë të kufizuar brenda 5 km (3 milje) nga krateri.

Thoriqul Haq, një zyrtar lokal, i tha Reuters se një rrugë dhe një urë nga zona në qytetin e afërt të Malang ishte shkëputur.

"Kjo ka qenë një gjendje shumë urgjente, e shpejtë që kur shpërtheu," tha ai.
 

Qendra Këshillimore e Hirit Vullkanik (VAAC) në Darvin, Australi tha se hiri dukej se ishte shkëputur nga maja dhe po lëvizte në jug-perëndim mbi Oqeanin Indian.

VAAC ofron këshilla për industrinë e aviacionit në lidhje me vendndodhjen dhe lëvizjen e hirit vullkanik potencialisht të rrezikshëm.

Campbell Biggs, një meteorolog në VAAC, i tha BBC-së se shtëllunga 15,000 metra ishte më e lartë se lartësia e lundrimit për shumicën e avionëve dhe do të bënte që shumica e fluturimeve në afërsi të devijonin shtigjet e tyre të fluturimit për ta shmangur atë.

Hiri që ngurtësohet në pjesët më të ftohta të motorëve të avionit mund të prishë rrjedhën e ajrit, gjë që mund të çojë në bllokimin ose dështimin e plotë të motorëve.

Ai gjithashtu ndikon në dukshmërinë për pilotët dhe mund të ndikojë në cilësinë e ajrit në kabinë - duke i bërë maskat e oksigjenit një domosdoshmëri.

Mali Semeru ishte një vullkan mjaft aktiv që nxirrte hirin rregullisht deri në rreth 4,300 metra, kështu që shpërthimi i së shtunës ishte një "rritje mjaft domethënëse në intensitet", tha zoti Biggs. Reja e hirit duhet të shpërndahet ngadalë, tha ai.

Mali Semeru ngrihet 3,676 m mbi nivelin e detit dhe më parë shpërtheu dhjetorin e kaluar, duke detyruar mijëra banorë të kërkojnë strehim.

Ai është ndër 130 vullkanet aktive të Indonezisë.

Indonezia ndodhet në "Unazën e Zjarrit" të Paqësorit, ku takohen pllakat kontinentale, duke shkaktuar aktivitet të shpeshtë vullkanik dhe sizmik.

Videot e shpërndara nga zyrtarët e urgjencës dhe mediat lokale treguan banorët duke ikur ndërsa një re gjigante hiri u ngrit pas tyre.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat