75 avionë të tjerë që bartnin ushtarë rus u vendosën të dielën në Kazakistan

Azia

75 avionë të tjerë që bartnin ushtarë rus u vendosën të dielën në Kazakistan

Më: 9 janar 2022 Në ora: 17:52
Foto ilustrim

Trupat ruse vazhduan vendosjen e tyre në Kazakistan të dielën në vazhdën e protestave vdekjeprurëse kundër udhëheqjes, pas rritjes së çmimit të gazit.

Ministria ruse e Mbrojtjes njoftoi në një deklaratë se më shumë se 70 avionë të saj Il-76 dhe pesë avionë An-124 që transportonin forcat ruse dhe forcat paqeruajtëse të Organizatës së Traktatit të Sigurisë Kolektive të udhëhequr nga Rusia, një aleancë e ish-anëtarëve të bllokut Sovjetik, u vendosën të dielën.

Kazakistani kishte kërkuar ndihmë nga Rusia gjatë kulmit të trazirave javën e kaluar. Përleshjet e dhunshme midis protestuesve anti-qeveritar dhe policisë kishin filluar të qetësoheshin të premten mbrëma, pasi më shumë se 2 mijë e 500 trupa të udhëhequra nga Rusia mbërritën në vend.

Të paktën 160 njerëz kanë vdekur dhe mijëra të tjerë janë arrestuar gjatë trazirave, thanë zyrtarët e Kazakistanit për mediat shtetërore ruse, shkruan Upi.

Forcat e fundit të dislokuara përfshinin njësi nga Bjellorusia, Armenia, Taxhikistani dhe Kirgistani, sipas Ministrisë ruse të Mbrojtjes, e cila deklaroi se ato janë të nevojshme për të ndihmuar në rivendosjen e “ligjit dhe rendit” në Kazakistan.

Videoja e siguruar nga Ministria Ruse e Mbrojtjes tregon trupat që mbërrijnë në fushat ajrore pranë Almaty. Ministria ruse e Mbrojtjes tha se do të ndihmonte rreth 1 mijë rusë të kthehen në shtëpi me fluturimet nga Kazakistani të dielën, në bordin e avionëve ushtarakë pasi fluturimet komerciale u anuluan, raportoi media shtetërore ruse RIA.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat