Gjykata e Pakistanit urdhëroi mbylljen e fushës së golfit në një vendim të rrallë kundër ushtrisë

Azia

Gjykata e Pakistanit urdhëroi mbylljen e fushës së golfit në një vendim të rrallë kundër ushtrisë

Më: 12 janar 2022 Në ora: 14:45
Foto ilustrim

Një klub golfi që i përkiste ushtrisë pakistaneze u mbyll të mërkurën pasi një gjykatë vendosi se shkelte tokën e parkut kombëtar në kryeqytet dhe kishte shkelur rregullat mjedisore.

Në një vendim të rrallë kundër forcave të armatosura të fuqishme të vendit, gjykatësi Athar Minallah tha të martën se marina kishte krijuar "ilegalisht" Margalla Greens Golf Club, një kurs me 18 vrima ngjitur me universitetin më të lartë ushtarak të vendit, raporton France24.

Kursi, i cili u hap në vitin 2010, përshkon gjithashtu Parkun Kombëtar Margalla Hills.

Pakistani është qeverisur nga ushtria për afërsisht gjysmën e historisë së tij 74-vjeçare dhe vendimet e gjykatës kundër institucionit të fuqishëm janë pothuajse të padëgjuara.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat