Përleshje vdekjeprurëse shpërthejnë edhe një herë në kufirin Armeni-Azerbajxhan

Azia

Përleshje vdekjeprurëse shpërthejnë edhe një herë në kufirin Armeni-Azerbajxhan

Më: 12 janar 2022 Në ora: 14:50
Foto ilustrim

Armenia tha të mërkurën se numri i ushtarëve të saj të vrarë në përleshjet kufitare me Azerbajxhanin ishte rritur në tre, në shpërthimin më serioz të luftimeve midis ish-kundërshtarëve sovjetikë në muaj, raporton France24.

Azerbajxhani tha më parë se një nga ushtarët e tij vdiq në luftimet të martën përgjatë rajonit të diskutueshëm dhe të paqëndrueshëm kufitar, ku tensionet janë ende të larta në vazhdën e një lufte midis kombeve të Kaukazit në vitin 2020.

Ministria e Mbrojtjes e Armenisë tha në një deklaratë të mërkurën se trupi i një ushtaraku armen u zbulua me plagë vdekjeprurëse me armë zjarri në afërsi ku kishin shpërthyer "përleshjet intensive" një ditë më parë.

Dy ushtarë të plagosur në luftime ishin në gjendje të qëndrueshme, shtoi ministria e mbrojtjes.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat