Japoni, mbi 13 mijë raste ditore me COVID-19 për herë të parë pas 4 muajsh

Azia

Japoni, mbi 13 mijë raste ditore me COVID-19 për herë të parë pas 4 muajsh

Më: 14 janar 2022 Në ora: 07:12
Ilustrim

Në Japoni rastet ditore me koronavirusin e ri (COVID-19) për herë të parë pas shtatorit 2021 kaluan mbi 13 mijë.

Në vend më shumë se 13 mijë raste janë regjistruar ditën e fundit, për herë të parë pas 9 shtatorit 2021, ndërsa më shumë se 2.100 raste u zbuluan në Tokio.

Në Japoni, e cila është në valën e 6-të të pandemisë më 4 janar u zbuluan vetëm rreth 1.000 raste dhe shifrat e fundit njëditore rritën shqetësimet në administratat lokale.

Pas rritjes së rasteve në kryeqytet, guvernatoria metropolitane e Tokios për herë të parë pas shtatorit 2021 ngriti nivelin e paralajmërimit për COVID-19.

Në luftën kundër pandemisë, në Yamaguchi, Hiroshima dhe Okinawa vazhdon gjendje e jashtëzakonshme e pjesshme.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat