Izrael: Mbi gjysmë milioni persona kanë marrë dozën e katërt të vaksinës

Azia

Izrael: Mbi gjysmë milioni persona kanë marrë dozën e katërt të vaksinës

Më: 14 janar 2022 Në ora: 17:45
Një izraelit duke marrë dozën përforcuese të vaksinës kundër koronavirusit.

Më shumë se 500,000 persona në Izrael kanë marrë dozën e katërt të vaksinës kundër koronavirusit, ka thënë Ministria e Shëndetësisë në këtë shtet.

Izraeli ka nisur dhënien e dozave përforcuese për personat më të cenueshëm ndaj këtij virusi, në muajin e kaluar, dhe më vonë ka përfshirë në këtë kategori edhe të gjithë personat mbi 60 vjeç.

Autoritetet shpresojnë se dozat përforcuese do të ndalin valën e infektimeve të nxitura nga varianti Omicron.

Të dhënat e Ministrisë së Shëndetësisë tregojnë se Izraeli ka 250,000 raste aktive me koronavirus.

Mirëpo, vetëm 317 persona janë shumë të sëmurë.

“Fushata e fundit e vaksinimit ka shënuar një moment historik”, ka thënë kryeministri izraelit, Naftali Bennett, përmes një deklarate.

“Faleminderit gjysmë milioni izraelitëve që kanë marrë dozën e katërt të vaksinës dhe kështu na kanë ndihmuar të gjithëve që të jemi më të sigurt”.

Izraeli ka qenë një prej shteteve të para që ka nisur fushatën e vaksinimit vitin e kaluar, përfshirë edhe dhënien e dozës së tretë të vaksinës.

Gati gjysma e popullsisë ka marrë të paktën një dozë përforcuese.

Prej shpërthimit të pandemisë, ky shtet me gati 9.5 milionë banorë ka regjistruar 8.298 vdekje me koronavirus.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat