Një tren i Koresë së Veriut hyn në Kinë për herë të parë që nga viti 2020

Azia

Një tren i Koresë së Veriut hyn në Kinë për herë të parë që nga viti 2020

Më: 16 janar 2022 Në ora: 22:19
Foto ilustrim

Koreja e Veriut ka dërguar një tren mallrash përtej kufirit në Kinë për herë të parë që kur “vendi sekret” mbylli kufijtë e tij në vitin 2020 për shkak të krizës së coronavirusit, kanë raportuar mediat koreano-jugore dhe japoneze.

Sipas mediave të huaja, treni i mallrave kaloi “Urën e Miqësisë” që përshkon lumin Yalu dhe mbërriti në qytetin kufitar kinez të Dandong të dielën në mëngjes, thanë raportet.

Ishte e paqartë nëse treni ishte i ngarkuar me mallra apo ishte nisur bosh.

Treni ndoshta do të kthehej në Korenë e Veriut të hënën me “furnizime urgjente”, citoi agjencia koreano-jugore e lajmeve Yonhap, duke u bazuar në një burim inteligjence.

Kjo shënon herën e parë në një vit e gjysmë që Koreja e Veriut ka rihapur zyrtarisht kufirin e saj me Kinën.

Ardhja e trenit nxiti spekulime në Korenë e Jugut se Koreja e Veriut dhe Kina mund të rifillojnë flukset e tyre tregtare para pandemisë.

Koreja e Veriut ka qenë prej vitesh subjekt i sanksioneve të ashpra tregtare dhe financiare nga Këshilli i Sigurimit i OKB-së për programin e saj të armëve bërthamore.

Sanksionet, të cilat kanë goditur ekonominë e Koresë së Veriut, u vendosën me miratimin e fuqisë së vetos nga Kina.

Bllokimi i kufirit tokësor gjithashtu përkeqësoi mungesën e ushqimit, një problem i përhershëm për Korenë e Veriut.

Banka Qendrore e Koresë së Jugut vlerëson se importet e mallrave të konsumit në Veri janë praktikisht “në një ndalesë”.

Megjithatë, shërbimi i inteligjencës së Koresë së Jugut raportoi në fund të tetorit se numri i anijeve që sillnin sende thelbësore nga Kina në Korenë e Veriut ishte rritur që nga korriku 2021.

Koreja e Veriut gjithashtu akuzohet rregullisht për anashkalimin e sanksioneve duke transferuar naftë dhe qymyr dhe produkte të tjera përmes transfertave “nga anija në anije”. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat