​Koalicioni arab hakmerret kundër rebelëve jemenas, kryen sulm ajror në Sana

Azia

​Koalicioni arab hakmerret kundër rebelëve jemenas, kryen sulm ajror në Sana

Më: 17 janar 2022 Në ora: 22:52
Foto ilustrim

Koalicioni arab ka nisur sulmet ajrore në kryeqytetin jemenas Sana të kontrolluar nga rebelët Houthi në përgjigje të sulmeve të tyre vdekjeprurëse në Abu Dhabi të hënën, të cilat janë dënuar nga OKB-ja dhe Perëndimi.

Tre persona u vranë në një shpërthim në Abu Dhabi të hënën, sulmi i parë vdekjeprurës nga rebelët jemenas në territorin e Emirateve të Bashkuara Arabe.

"Sulmet ajrore në Sana po fillojnë dhe ato janë një përgjigje ndaj kërcënimit dhe detyrës ushtarake," tha SPA, agjencia zyrtare e lajmeve e koalicionit të Arabisë Saudite, në Twitter.

Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA) janë një anëtare e koalicionit ushtarak arab të udhëhequr nga Arabia Saudite që ka ndërhyrë në Jemen që nga viti 2015, duke ndihmuar forcat qeveritare në luftën me rebelët Houthi të mbështetur nga Irani.

Tre kamionë cisternë shpërthyen gjatë ditës "afër rezervuarit të magazinimit të ADNOC", një kompani nafte në Abu Dhabi, duke vrarë një pakistanez dhe dy indianë, njoftoi agjencia zyrtare e Emirateve WAM, duke shtuar se "gjashtë persona u plagosën".

Përveç kësaj, një "zjarr i vogël" shpërtheu në "kantierin e ndërtimit të Aeroportit Ndërkombëtar të Abu Dhabi", sipas agjencisë.

Shpërthimi dhe zjarri janë shkaktuar "me shumë gjasa" nga "drones", shton WAM.

Rebelët Houthi jemenas morën përgjegjësinë për sulmin dhe njoftuan operacione të reja.

“Forcat e armatosura Houthi kanë kryer një operacion të suksesshëm ushtarak si pjesë e një operacioni të quajtur uragani Jemen”, tha zëdhënësi i tyre Yahya Saree në një deklaratë të lëshuar nga rrjeti i tyre Al Massira.

Ai u bëri thirrje civilëve dhe kompanive të huaja që të qëndrojnë larg objekteve jetike në Emiratet e Bashkuara Arabe.

Ministria e Punëve të Jashtme të Emirateve të Bashkuara Arabe dënoi sulmin ndaj "objekteve civile në territorin e Emirateve" dhe paralajmëroi se "nuk do të mbetet pa u ndëshkuar", raporton WAM.

Konflikti në Jemen, i cili vrau 377,000 njerëz, është përshkallëzuar në javët e fundit pasi pasuan sulmet ajrore të koalicionit ushtarak dhe ofensivat tokësore nga forcat qeveritare.

Rebelët sulmuan Arabinë Saudite, e cila kufizohet me Jemenin, me raketa dhe drone. Irani, i cili nuk ka marrëdhënie të mira me Emiratet, mbështet hapur rebelët duke mohuar dërgimin e tyre të armëve, gjë që akuzohet nga kundërshtarët e tij politikë, Arabia Saudite dhe Shtetet e Bashkuara.

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres "dënoi sulmet" dhe u bëri thirrje "të gjitha palëve të ushtrojnë përmbajtjen maksimale", tha zëdhënësi i tij.

Dënime u dhanë gjithashtu nga sekretari i Shtetit i SHBA-së Antony Blinken dhe këshilltari i Sigurisë Kombëtare i Shtëpisë së Bardhë, Jake Sullivan, të cilët u thanë rebelëve se do të duhej të paguanin faturat.

Sulmet u dënuan nga ministri i Jashtëm francez Jean-Yves Le Drian dhe sekretarja e Jashtme britanike Liz Truss.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat