Studenti bëhet i pasur brenda natës pasi shiti një mijë ‘selfie’ për 1 milion dollarë

Azia

Studenti bëhet i pasur brenda natës pasi shiti një mijë ‘selfie’ për 1 milion dollarë

Më: 21 janar 2022 Në ora: 16:41
Sulltan Gustaf Al Ghozali

Një student indonezian është bërë milioner brenda natës pasi ka shitur mijëra selfie si NFT për më shumë se 1 milion dollarë.

Sulltan Gustaf Al Ghozali, 22 vjeç, i cili studion shkenca kompjuterike në një universitet në qytetin qendror të Semarang në Indonezi, u bë i pasur pasi bëri foto të vetes çdo ditë për rreth pesë vjet.

Secila foto është paksa e ndryshme, por shfaq të njëjtën fytyrë pa shprehje, ndërsa ai është ulur para ekranit të kompjuterit të tij.

Image
Sulltan Gustaf Al Ghozali

Ideja fillestare pas fotove ishte të krijonte një video me që tregonte një fotografi të çdo dite që ai kalonte duke studiuar, të cilën do të mund ta përdorte më pas në diplomim.

Megjithatë, pasi mësoi për Non-Fungible Tokens (NFT) ai vendosi të provonte të shiste fotot e tij, duke menduar se do të ishte qesharake të shihte fytyrën e tij në koleksionet e njerëzve të tjerë.

Fotot e tij dolën zyrtarisht në shitje në platformën Opensea në dhjetor dhe pasi një kuzhinier i famshëm shkrepi disa nga imazhet javën e kaluar, ai pati më shumë se 400 njerëz që blenë të drejtat e pronësisë për imazhet e tij.

Kjo kërkesë e lartë bëri që çmimi i koleksionit, nën titullin ‘Ghozali Everyday’, përfundimisht të kalonte 1 milion dollarë.

Të premten, një selfie ishte në dispozicion për 806 dollarë pasi kërkesa u rrit.

“Nuk kam menduar kurrë që dikush do të dëshironte të blinte selfie, prandaj i vlerësova vetëm 3 dollarë”, tha ai, raporton France24.

Pavarësisht suksesit të tij brenda natës, Ghozali deklaroi se nuk ka gjetur ende guximin për t’i treguar prindërve të tij për paratë që ka bërë.

Në të ardhmen, studenti tha se planifikon të investojë paratë që ka fituar nga NFT-të për të krijuar studion e tij të animacionit.

Ai gjithashtu tregoi se do të vazhdojë të bëjë selfie të përditshme derisa të diplomohet.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat