Përplasja e autobusit me pushues lë 14 të vrarë, 19 të plagosur në Indonezi

Azia

Përplasja e autobusit me pushues lë 14 të vrarë, 19 të plagosur në Indonezi

Më: 16 maj 2022 Në ora: 19:45
Foto nga aksidenti

14 njerëz kanë humbur jetën sot kur një autobus me 31 turistë vendas u përplas me një reklamë në provincën Xhava në Indonezi.

Autobusi që mbante 31 pasagjerë dhe dy drejtues goditi shtyllën dhe më pas u përplas me rrokullisje në rrugën drejt qytetit të dytë më të madh Surabaia.

Viktimat ishin nga fshati Benowo, që ktheheshin në shtëpi pas një fundjave të gjatë në destinacionin e njohur vendas  Dieng Plato.

Policia në Xhava tha se gabimi njerëzor është shkaku i mundshëm i aksidentit, si rezultat i lodhjes ose tejlodhjes së shoferit.

Shoferi ishte një prej të mbijetuarve dhe u dërgua në spital për plagët e tij.

Kjo nuk është hera e parë që ndodhin aksidente të rënda rrugore në Indonezi ku mirëmbajtja e rrugëve është e dobët dhe rregullat e qarkullimit shpesh nuk ndiqen nga shoferët.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat