Të paktën 59 të vdekur në Bangladesh dhe Indi nga stuhitë dhe përmbytjet

Azia

Të paktën 59 të vdekur në Bangladesh dhe Indi nga stuhitë dhe përmbytjet

Më: 19 qershor 2022 Në ora: 00:06
Foto ilustrim

Shirat e musonit kanë shkaktuar përmbytje të përhapura në verilindje të Bangladeshit dhe Indi, duke bllokuar rreth 6 milionë njerëz dhe duke vrarë të paktën 19 njerëz në Bangladesh, thanë autoritetet të shtunën, duke paralajmëruar se situata mund të përkeqësohet.

Stuhitë e musoneve në Bangladesh dhe Indi kanë vrarë të paktën 59 njerëz midis dy vendeve dhe kanë shkaktuar përmbytje shkatërruese që lanë të bllokuar miliona të tjerë, kanë deklaruar zyrtarët.

Sulmet e rrufesë kanë vrarë të paktën 15 persona në tetë rrethe në Bangladesh që nga e premtja, dhe katër persona kanë humbur jetën nga rrëshqitjet e dheut, thanë zyrtarët e policisë.

Reshjet e pamëshirshme gjatë javës së kaluar kanë përmbytur zona të gjera të verilindjes së Bangladeshit, me trupa të dislokuara për të evakuuar familjet e shkëputura nga komunitetet fqinje.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat