Parlamenti izraelit voton për shpërndarjen, duke shkaktuar zgjedhjet e pesta në rreth katër vjet

Azia

Parlamenti izraelit voton për shpërndarjen, duke shkaktuar zgjedhjet e pesta në rreth katër vjet

Më: 30 qershor 2022 Në ora: 19:45
Parlamenti izraelit

Parlamenti i Izraelit votoi të enjten për të shpërndarë veten, duke shkaktuar zgjedhjet e pesta të vendit në rreth katër vjet.

Kështu sipas mediave të huaja, Yair Lapid do të jetë në rolin e kryeministrit të përkohshëm, ndërsa ai përpiqet të bindë një komb thellësisht të polarizuar që të përqafojë vizionin e tij centrist.

Por sondazhet tregojnë se do të jetë një rrugë e vështirë për Lapidin për të mposhtur rivalin e tij kryesor, ish-kryeministrin Benjamin Netanyahu.

Siç thuhet më tej, zgjedhjet janë caktuar për 1 nëntor.

Qeveria aktuale bie pak më shumë se një vit pasi u formua.

Si pjesë e marrëveshjes së tyre për ndarjen e pushtetit, kryeministri aktual, Naftali Bennett, do të largohet për t’i lënë vendin Lapid, i cili zyrtarisht merr detyrën të premten. Bennett nuk do të kandidojë në nëntor.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat