​India planifikon t'i kthejë leopardët e zhdukur në parqet kombëtare

Azia

​India planifikon t'i kthejë leopardët e zhdukur në parqet kombëtare

Më: 3 gusht 2022 Në ora: 20:17
Foto ilustrim

Pasi leopardi vdiq në territorin e saj më shumë se gjysmë shekulli më parë, India planifikon të sjellë kafshën më të shpejtë në botë nga Afrika në parkun e saj të madh kombëtar javën e ardhshme, shkruan BBC.

Kjo është hera e parë që një mishngrënës i madh është zhvendosur nga një kontinent në tjetrin dhe është lëshuar në natyrë.

Të paktën 16 leopardë do të vijnë në Indi nga Afrika e Jugut dhe Namibia, shtëpia e rreth një të tretës së 7.000 leopardëve në botë. Më shumë se gjysma e popullsisë së tyre në botë gjendet në këto dy vende dhe në Botsvana.

Macet e mëdha, duke përfshirë gjashtë femra, janë të reja, në moshën e mbarështimit dhe plotësisht të afta të mbijetojnë vetë.

Për të arritur në Indi, leopardët do të duhet të durojnë një fluturim të gjatë me aeroplan mallrash nga Johanesburg në Delhi, dhe më pas me rrugë ose helikopterë për në Parkun Kombëtar Kuno në Madhya Pradesh, shtëpinë e tyre të re.

Ata fillimisht do të karantinohen për të paktën një muaj në një kamp të rrethuar në Parkun Kombëtar Kuno, sepse të gjitha macet priren të kthehen në shtëpi nga kanë ardhur.

Pas kësaj, leopardët do të lëshohen në parkun kombëtar të pa rrethuar prej 115.000 hektarësh.

Në pesë deri në gjashtë vjet, India planifikon të importojë 50 deri në 60 leopardë dhe t'i zhvendosë ato në rezervate dhe parqe në të gjithë vendin.

Ekspertët thonë se ky është një eksperiment kyç i ruajtjes së leopardit dhe se lëvizja e maces së madhe në Indi është një hap i guximshëm ruajtjeje që është i nevojshëm nëse ka ndonjë shans për të shpëtuar speciet nga zhdukja.

Në Iran kanë mbetur vetëm rreth 12 leopardë aziatikë në natyrë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat