​Japonia i kërkon Kinës të ndalojë menjëherë stërvitjet rreth Tajvanit

Azia

​Japonia i kërkon Kinës të ndalojë menjëherë stërvitjet rreth Tajvanit

Më: 5 gusht 2022 Në ora: 00:05
Yoshimasa Hayashi

Ministri i Jashtëm japonez Yoshimasa Hayashi i kërkoi Kinës të “ndalojë menjëherë” stërvitjet ushtarake rreth Tajvanit, në përgjigje të vizitës së kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të ShBA-së, Nancy Pelosi në ishull.

Kjo kërkesë e Japonisë vjen pas zhvillimeve që përfshijnë pesë raketa balistike që kinezët bien në zonën ekskluzive ekonomike japoneze.

Hayashi u takua me Sekretarin e Shtetit të SHBA Antony Blinken në Phnom Penh për samitin ministror të ASEAN-it, dhe të dy dënuan ashpër veprimet e Pekinit.

Ministri i Jashtëm kinez Wang Yi anuloi intervistën me Hayashi.

Tajvani tha se Kina lëshoi 11 raketa balistike në ujërat përreth brigjeve verilindore dhe jugperëndimore të Tajvanit, raporton BBC. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat