A është kjo vajza e Kim Jong-un – ekspertët besojnë se kamerat kapën një ‘sekret të ruajtur mirë’

Azia

A është kjo vajza e Kim Jong-un – ekspertët besojnë se kamerat kapën një ‘sekret të ruajtur mirë’

Më: 24 shtator 2022 Në ora: 06:37
Kim Jong Un

Kamerat thuhet se kapën “sekretin e mbajtur mirë” të Kim Jong Un – vajzën e tij. Ekspertët në Kinë besojnë se vajza që u filmua në një ceremoni shtetërore është në fakt vajza e liderit të Koresë së Veriut.

Emri i vajzës thuhet se është Kim Joo Ae dhe është fotografuar në fillim të këtij muaji në festën e Ditës Kombëtare.

Ajo ishte ndër fëmijët që i kënduan Kim Jong Un dhe gruas së tij Ri Sol Yu, por diçka në lidhje me këtë vogëlushe tërhoqi vëmendjen e veçantë të ekspertëve kinezë.

Një analist në blogun e InDPRK vuri në dukje se si Ri Sol Yoo i afrohet kësaj vajze në fund të performancës, e vendos dorën e saj në kurrizin e fëmijës dhe shihet “duke folur me të personalisht”, duke ndaluar vetëm kur duhet të marrë një vajzë tjetër.

Kur fëmijët e tjerë grumbullohen rreth Kim Jong-un, duke kërcyer nga emocioni, kjo vajzë e vogël duket më e qetë, madje duke kapur dorën e një vajze tjetër për ta mbajtur kur ajo e ndjek shumë afër.

Analistët thonë se kishte “shenja” gjatë vetë performancës – se kamera ishte fokusuar në mënyrë specifike tek kjo vajzë kur fëmijët këndonin, dhe se kamera fillimisht e regjistroi atë për disa sekonda, dhe më pas vetëm kjo vajzë u shfaq në video disa herë.

Në të njëjtën kohë, ajo është e vetmja vajzë të cilës i janë lëshuar flokët dhe ka veshur funde të bardha.

Ata gjithashtu tregojnë se si duket se vetë Kim-t e kanë parë performancën “pa dridhur syri”, dhe në një moment kamera shkon drejtpërdrejt nga fytyrat e tyre të ndriçuara në një pamje nga afër të vajzës.

Motra e Kim, Kim Yo Jong, madje mund të shihet duke fshirë lotët herë pas here.

Të tjerë gjithashtu vunë në dukje se kjo vajzë performoi vetëm kur ishte i pranishëm Kim Jong-un dhe se ajo nuk ishte në performancë mbrëmjen e ardhshme.

Michael Madden, një ekspert i elitës së Koresë së Veriut, tha se vajza e Kim-it është në moshë të ngjashme me vajzën e kapur në kamera.

“Ajo duhet të jetë afër dhjetë vjeç, sa është mosha e vajzës që u shfaq në pamjet e medias shtetërore”, tha Madden.

Ai shtoi se vetë Ri Sol Yoo kishte bërë disa paraqitje televizive përpara se ajo të “identifikohej” ndonjëherë si pjesë e familjes së parë.

“Ri u shfaq disa herë në televizionin e Koresë së Veriut si këngëtare, herë si solist, në koncerte. Këto paraqitje kanë ndodhur para identifikimit të saj në korrik 2012 si gruaja e Kim Jong-un”, tha ai.

Ai gjithashtu vuri në dukje se vetë Kim Jong Un, kur ishte fëmijë, ishte i fshehur nga të gjithë, përveç elitës kryesore të Koresë së Veriut që kishte lidhje të ngushta familjare ose personale me babanë e tij. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat