Të paktën 36 persona vdiqën nga rrufeja e moti i lig në Indi

Azia

Të paktën 36 persona vdiqën nga rrufeja e moti i lig në Indi

Më: 25 shtator 2022 Në ora: 10:23
Foto ilustrim

Moti i lig dhe rrufetë kanë vrarë 36 njerëz brenda një dite në shtetin verior të Indisë Uttar Pradesh, thanë autoritetet.

Të paktën 24 prej tyre vdiqën kur shtëpitë iu shembën nga reshjet e vazhdueshme.

Sipas asaj që raportojnë mediat e huaja, 12 persona u vranë nga rrufeja, përfshirë një djalë 15-vjeçar, i cili sapo ishte ngjitur në çatinë e një shtëpie.

Rrufeja është një dukuri e zakonshme në Indi gjatë sezonit të musonit, i cili zgjat nga qershori deri në shtator.

Shkencëtarët indianë, pretendojnë se ndryshimet klimatike kanë rritur numrin e goditjeve të rrufesë, shumë prej të cilave janë vdekjeprurëse.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat