Kina del përtej parashikimeve, mund të ketë 1500 koka bërthamore deri në 2035

Azia

Kina del përtej parashikimeve, mund të ketë 1500 koka bërthamore deri në 2035

Më: 30 nëntor 2022 Në ora: 10:02
Kina

Stoku i kokave bërthamore të Kinës ka tejkaluar 400, thuhet në raportin e Pentagonit. Ndërkohë Pekini po fokusohet në përshpejtimin e zgjerimit të armëve bërthamor, duke kërkuar të sfidojë SHBA-në si superfuqinë më të madhe në botë, shkruan CNN.

Në vitin 2020, SHBA vlerësoi se Kina kishte 200 koka bërthamore dhe pritej që rezervat të dyfishoheshin brenda një dekade. Por Kina i dyfishoi vetëm në dy vjet, ndërsa deri në vitin 2035 pritet që Pekini të ketë rreth 1,500 koka bërthamore, nëse vazhdojnë të zgjerojnë rezervat e tyre me ritmin aktual.

Vendi më i populluar në botë po përdor ushtrinë e tij në rritje si një nga mjetet e tij për të krijuar një sistem ndërkombëtar që favorizon pikëpamjen e tij botërore, duke paraqitur “sfidën më të rëndësishme dhe sistematike për sigurinë kombëtare të SHBA”, sipas raportit, dhe aftësinë më të madhe bërthamore.

Investimi i Pekinit në treshen e tij bërthamore – opsionet e lëshimit bërthamor me bazë deti, tokës dhe ajrit – është shkak për shqetësim në Uashington.

Kina gjithashtu kreu 135 teste të raketave balistike në vitin 2021, thuhet në raport, që është më shumë se pjesa tjetër e botës së bashku.

Kina ka një ushtri të përhershme prej afro 1 milion ushtarësh, marinën më të madhe në botë për nga numri i anijeve dhe forcën e tretë ajrore më të madhe në botë, sipas raportit.

Strategjia Kombëtare e Mbrojtjes e vitit 2022, e publikuar muajin e kaluar, e identifikon Kinën si sfidën e shpejtë për Shtetet e Bashkuara, një pikë e përsëritur shpesh nga drejtuesit më të lartë të Pentagonit.

“Kina është i vetmi vend atje që gjeopolitikisht ka potencialin e fuqisë për të qenë një sfidë e rëndësishme për Shtetet e Bashkuara,” tha kreu i Shefave të Përbashkët Gjeneral Mark Milley në një konferencë shtypi në fillim të këtij muaji.

Në raportin e fundit, SHBA nuk parashikon një pushtim të afërt të Tajvanit. Në vend të kësaj, thuhet në raport, SHBA-të e kanë parë Pekinin të rrisë presionin diplomatik, ekonomik, politik dhe ushtarak ndaj Tajvanit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat