India shfrytëzon shqiponjat e skifterët si dronë për rrëzimin e fluturakeve të kinezëve

Azia

India shfrytëzon shqiponjat e skifterët si dronë për rrëzimin e fluturakeve të kinezëve

Më: 1 dhjetor 2022 Në ora: 23:28
Ushtari

Shumë agjenci lajmesh si ANI dhe shtëpi të tjera mediatike kanë raportuar së fundmi për “dronët luftarakë indianë”.

Kamerat regjistruan rojet kufitare indiane në kufirin me Kinën (LAC) duke shfaqur “teknologjinë” e tyre për gjuetinë e dronëve të armikut, si dhe vëzhgimin e territorit të armikut.

Gjegjësisht, indianët përdorin zogj, gjegjësisht shqiponja dhe skifterë. “Arjun” i stërvitur bëri bujë kur lajmet dhe pamjet e mediave sociale treguan aftësitë e gjuetisë me dron.

 

Ajo që është interesante është kamera që ushtria indiane ka ngjitur në kokën e zogut për të monitoruar dhe zbuluar fluturaket është me sa duket prodhim kinez, sipas informacioneve të marra nga Eurasian Times.

Zogu “Arjun”, i cili gjithashtu ka një gjurmues GPS të bashkangjitur në trupin e tij, ka një qen si partner në zbulimin e dronëve që mund të dëgjojnë dronin dhe të lajmërojnë ushtarët e tij. Pas paralajmërimit të qenit, ushtarët indianë lëshojnë zogun, i cili e lokalizon dhe e rrëzon dronin me kthetrat e mprehta, shkruam times.

I trajnuar nga Qendra e Korpusit Veterinar Remount me bazë në Meerut, ‘Arjun’ mund të kryejë gjithashtu një rol vëzhgimi pasi kamera e montuar në kokë transmeton imazhe të tokës ndërsa fluturon mbi territorin e armikut.

Blackbirds të trajnuar do të vendosen gjithashtu përgjatë kufirit ndërkombëtar dhe linjës së kontrollit me Pakistanin, ku përdorimi i paligjshëm i dronëve ndodh shpesh në anën indiane të kufirit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat