Kina po vazhdon zbutjen e masave kundër COVID-19, pas protestave të furishme

Azia

Kina po vazhdon zbutjen e masave kundër COVID-19, pas protestave të furishme

Më: 3 dhjetor 2022 Në ora: 09:32
Foto ilustrim

Kabinat e testimit për COVID-19 u hoqën në Pekin, teksa shumica e qyteteve  njoftuan se nuk do t’u kërkonte më udhëtarëve të paraqesin rezultatet e testimit të tyre për të udhëtuar, pasi protestat masive pushtuan vendin.

Ndërkohë, numri i rasteve ditore po vazhdon të jetë i lartë, qyteti jugor i Shenzhenit njoftoi se nuk do t’u kërkonte më njerëzve të tregonin një test negativ për të përdorur transportin publik apo për të hyrë në parqe.

Shumë kabina testimi në Pekin u mbyllën pasi kryeqyteti ndaloi së kërkuari rezultate negative të testit si kusht për të hyrë në vende të tilla si supermarkete.

Një zjarr vdekjeprurës në apartamente muajin e kaluar në qytetin e largët perëndimor të Urumqi shkaktoi dhjetëra protesta kundër frenimit të COVID në një valë të paprecedentë në Kinën kontinentale që kur presidenti, Xi Jinping, mori pushtetin në vitin 2012.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat