Shakaja e një komediani kinez kushtoi 2 milionë dollarë

Azia

Shakaja e një komediani kinez kushtoi 2 milionë dollarë

Më: 17 maj 2023 Në ora: 14:52
Foto ilustrim

Një shaka nga një stand-up komedian kinez që i referohej lirshëm një slogani të përdorur për të përshkruar ushtrinë e vendit i ka kushtuar një kompanie argëtimi më shumë se 2 milionë dollarë pasi u godit me gjoba të mëdha nga autoritetet.

Ndëshkimi i kushtueshëm nënvizon linjat delikate të komedianëve që duhet të shkelin në Kinën shumë të censuruar – ku politika është rrallë një çështje për të qeshur – dhe pasojat janë të rënda për ata në industrinë e argëtimit, shkruan CNN.

Li Haoshi, i njohur me emrin e tij skenik House, tërhoqi vëmendjen e autoriteteve këtë javë pasi përdori një frazë të lidhur me Ushtrinë Çlirimtare Popullore (PLA) gjatë shfaqjes së tij të komedisë në Teatrin Century në Pekin gjatë fundjavës.

Ndërsa reagimi zyrtar u rrit, Li anuloi të gjitha shfaqjet e tij ndërsa kompania argëtuese që e përfaqëson atë, Shanghai Xiaoguo Culture Media, kërkoi falje.

Të mërkurën, Byroja Komunale e Kulturës dhe Turizmit në Pekin tha se një filial i firmës do të gjobitet me 1.91 milionë dollarë dhe do të privohet nga 189,000 dollarë që ka bërë në “fitime të paligjshme” – një referencë e dukshme për dy koncertet live të Li fundjavës së kaluar. Kompania gjithashtu u pezullua për një kohë të pacaktuar nga mbajtja e çdo shfaqjeje në kryeqytet.

Përmes kësaj deklarate, komediani akuzohet për “fyerje serioze” të ushtrisë dhe “shkaktim të ndikimit të keq shoqëror”.

Çka tha komediani Li?

Për audiencën ndërkombëtare shakaja e Li mund të duket e padëmshme.

Gjatë shfaqjes, ai filloi një skenë se si kishte adoptuar dy qen endacakë që kur u transferua në Shangai.

Ai vazhdoi të thoshte se ndjekja që ata i bën një ketri një ditë i kujtoi atij tetë fjalë, përpara se të lëshonte fjalën e diskutueshme, sipas audios së postuar në faqen e mediave sociale kineze Ëeibo.

“Stil i shkëlqyer i punës, i aftë për të fituar beteja,” tha ai, duke hedhur një slogan të njohur të Partisë Komuniste Kineze që i referohej kësaj partie.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat