Hamasi: Izraeli po përpiqet të fusë në kurth dhe të masakrojë civilët

Azia

Hamasi: Izraeli po përpiqet të fusë në kurth dhe të masakrojë civilët

Më: 4 dhjetor 2023 Në ora: 06:34
Osama Hamdan

Osama Hamdan, një zyrtar i Hamasit me bazë në Liban, akuzoi Izraelin se po ndjek një strategji të qëllimshme për të “joshur” civilët e Gazës në jug për t’i zënë dhe vrarë ata atje.

“Është bërë e qartë se pretendimi i okupimit … për ekzistencën e zonave të sigurta në jug të Rripit të Gazës, dhe thirrja e tij e vazhdueshme për qytetarët që të shkonin atje, ishte një plan dhe kurth i paramenduar për të kryer më shumë masakra kundër civilëve të paarmatosur dhe njerëzve të zhvendosur. në jug”, u tha ai gazetarëve.

Ushtria izraelite urdhëroi palestinezët të evakuonin disa zona në dhe përreth qytetit Khan Younis. Ai postoi një hartë që thekson strehimoret që duhet të shkojnë në perëndim të Khan Younis dhe në jug drejt Rafah, në kufirin me Egjiptin.

Por shumë banorë thanë se zonat ku u ishte thënë të shkonin ishin gjithashtu nën sulm./

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat