LIVE: Riarmatosja e Hamasit, vjen paralajmërimi për Izraelin – ja çka do ndodhë nëse shkohet në armëpushim!

Azia

LIVE: Riarmatosja e Hamasit, vjen paralajmërimi për Izraelin – ja çka do ndodhë nëse shkohet në armëpushim!

Nga: Bota sot Më: 9 dhjetor 2023 Në ora: 07:23 Përditësuar në ora: 17:18 më 09.12.2023
Izrael

Lufta e Izraelit kundër Hamasit, intesifikohen luftimet përreth Gazës

Izraeli vazhdoi të shtunën goditjen e objektivave të Hamasit në jug dhe veri të Gazës, ndërsa ka zgjeruar ndërhyrjet ushtarake në luftimet dy-mujore. Shtetet e Bashkuara përdorën veton të premten në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara për të mbrojtur aleatin e saj përballë një kërkesë për armëpushim. Trembëdhjetë nga 15 anëtarët e Këshillit të Sigurimit votuan pro rezolutës që bën thirrje për armëpushim të menjëhershëm humanitar, por që u bllokua nga Uashingtoni. Britania abstenoi. Pas dështimit të armëpushimit javën e kaluar, Izraeli zgjeroi fushatën e tij ushtarake me trupa tokësore.

Avionët luftarakë izraelitë goditën pjesë të Rripit të Gazës gjatë natës ndërsa gdhihej e shtuna. Ushtria izraelite e kishte paralajmëruar popullsinë që të evakuohej drejt pjesëve jugore të Gazës para bombardimeve, ndërsa Izraeli ka zgjeruar aksionin ushtarak në jug dhe veri të rripit të Gazës.

Sulmet ndodhin një ditë pasi Shtetet e Bashkuara i vunë veton një rezolute të Kombeve të Bashkuara që kërkonte armëpushim të menjëhershëm humanitar në Gaza. Britania abstenoi.

Zëvendësambasadori amerikan, Robert Wood, e kritikoi këshillin pas votimit, për atë që e cilësoi si dështim për të dënuar sulmet e Hamasit në Izrael dhe për të njohur të drejtën e Izraelit për t'u mbrojtur.

“Ne nuk i mbështesim thirrjet për një armëpushim të menjëhershëm. Kjo do të mbillte vetëm farat për luftën e ardhshme, sepse Hamasi nuk ka dëshirë të shohë një paqe të qëndrueshme”.

Ushtria izraelite publikoi të shtunën (9 dhjetor) pamje që tregojnë dikë që qëllon ndaj trupave izraelite nga një shkollë e OKB-së në Beit Hanoun të Gazës, sipas Izraelit.

Të shtunën më shumë ndihma humanitare hynë në Gaza përmes vendkalimit Rafah.

Ndërkohë, familjet e personave të marrë peng nga Hamasi gjatë ceremonisë së ndezjes së qirinjve për festen hebraike Hannukah, ndezën 138 qirinj, aq sa numri i personave që ende mbahen peng nga Hamasi..VOA

IDF: Armëpushimi i jep Hamasit kohë për t’u rigrupuar dhe riarmatosur

Nga: A.M.

Një armëpushim i jep kohë Hamasit dhe çështjet themelore në mes të konfliktit, duke përfshirë 137 pengjet, "nuk do të zhduken në heshtjen e armëve", tha një zëdhënës i IDF, raporton Skynews, transmeton "Bota sot".

Në një deklaratë të gjatë për X, nënkoloneli Peter Lerner shkroi pesë mendimet e tij për një armëpushim, duke shtuar "ky është një mendim personal dhe nuk përfaqëson politikë".

Lerner tha se ndërsa "në pamje të parë një armëpushim duket si një fener shprese" në konfliktet ku "njëra palë është një shtet-komb i njohur dhe tjetra një organizatë terroriste qeverisëse, një armëpushim mund të jetë një manovër taktike sesa një hap drejt një zgjidhje e qëndrueshme”.

Ai tha se ndalimi i veprimeve ushtarake të IDF tani "mund të parandalojë vërtet humbjen e menjëhershme tragjike të jetës, por me çfarë kostoje afatgjatë?", duke shtuar: "A është ky vetëm një iluzion paqeje?"

Zyrtari i IDF tha gjithashtu se koha ishte një "aset i vlefshëm për Hamasin" dhe një "armëpushim u jep atyre pikërisht atë: kohën".

"Koha për t'u rigrupuar, koha për t'u riarmatosur dhe koha për të strategjik," tha ai.

Në pikën e tij të tretë, ai tha se ndërsa efektet e menjëhershme të një armëpushimi "ishin padyshim pozitive", ato ishin "gjithashtu të përkohshme të pamohueshme".

Ai tha: “Çështjet themelore, 137 pengjet, përfshirë 17 gra dhe fëmijë, përçarjet ideologjike dhe axhendat politike nuk zhduken në heshtjen e armëve.

"Pa adresuar këto shkaqe rrënjësore, konflikti është i detyruar të rindezet, me intensitet të përtërirë."

Pika e katërt e Z. Lerner deklaroi se ndërsa "apeli humanitar i një armëpushimi është i pamohueshëm", efikasiteti i tij strategjik, veçanërisht në luftën e Izraelit kundër Hamasit, është "i dyshimtë".

“Është thelbësore të merret në konsideratë nëse një armëpushim i tillë është një hap i vërtetë drejt paqes apo thjesht një qetësim i përkohshëm që përfiton kundërshtarin më të shkathët dhe jokonvencional, Hamasin”, shtoi ai.

Në pikën e tij të fundit, Z. Lerner tha se ishte "thelbësore" të "sigurohej që çdo ndërprerje e armiqësive nuk është thjesht një pauzë, por një hap drejt një paqeje më të përhershme" dhe "zgjidhja më e menjëhershme nuk është gjithmonë më efektive në afatgjatë”.

“Për këtë arsye unë besoj se qasja e duhur nga pikëpamja e komunitetit ndërkombëtar është angazhimi i palëve në mënyrë që Hamasi të dorëzohet dhe të heqë dorë nga kontrolli i Gazës”, shtoi ai.

"Ky duhet të jetë rezultati strategjik, çdo rezultat tjetër do të jetë vendosja e një standardi të tmerrshëm për organizatat terroriste dhe mbështetësit e tyre, gjë që do të ndryshojë përgjithmonë paqen ndërkombëtare."

Vritet pengu i Hamasit

Nga: A.M.

Në momentet e fundit kanë ardhur raporte se pengu i Hamasit Sahar Baruch është vrarë.

25-vjeçari ishte ndër pengjet e rrëmbyer nga Hamasi më 7 tetor, raporton Sky news, transmeton "Bota sot".

Në një deklaratë të përbashkët të lëshuar për Haaretz, Kibbutz Be'eri dhe Forumi i Pengjeve dhe Familjeve të Zhdukura deklaruan: "Me pikëllim të madh dhe zemër të thyer njoftojmë vrasjen e Sahar Baruch, i cili u rrëmbye nga shtëpia e tij nga terroristët e Hamasit në Gaza, të shtunën e zezë dhe të vrarë atje.

“Vëllai i tij Idan u vra nga Hamasi më 7 tetor.

“Ne ndajmë pikëllimin e padurueshëm të prindërve të tij, Tami dhe Roni, vëllai i tij, Guy dhe Niv, familja dhe të gjithë të dashurit e tij.

"Ne do të kërkojmë kthimin e trupit të tij si pjesë e çdo marrëveshjeje për kthimin e pengjeve. Ne nuk do të ndalemi derisa të gjithë të jenë në shtëpi."

Dje, Brigadat Al-Qassam të Hamasit thanë në Telegram se luftëtarët e saj zbuluan një njësi të forcave speciale që po bënte një përpjekje për shpëtim dhe e sulmuan atë, duke vrarë dhe plagosur disa ushtarë.

Ai tha se një ushtar izraelit i robëruar u vra, duke e quajtur atë Sahar Baruch.

OKB: Po testohen kontrollet e ndihmës në Gaza në pikën kufitare Kerem Shalom

Një proces i ri për inspektimin e ndihmës për Gazën në vendkalimin Kerem Shalom është duke u testuar, por përpjekjet për të marrë leje që kamionët të hyjnë përmes kalimit dhe të rrisin ndihmat janë ende në vazhdim, ka thënë një zyrtar i lartë i OKB-së për Reuters.

Sipas sistemit të ri, kamionët do të vinin në vendkalimin Kerem Shalom në kufirin midis Izraelit, Gazës dhe Egjiptit për herë të parë nga Jordania, përpara se të hynin në Gaza nga Rafah, rreth 1.86 milje larg.

Por kamionët do të duhet të lejohen të hyjnë në Gaza direkt përmes Kerem Shalom për të lehtësuar një situatë gjithnjë e më të dëshpëruar në enklavën bregdetare, tha Carl Skau, zëvendësdrejtor ekzekutiv i Programit Botëror të Ushqimit të OKB-së, raporton SKynews, trasnmeton "Bota sot".

Izraeli deri më tani ka kundërshtuar lutjet e OKB-së dhe të tjerëve për të hapur Kerem Shalom, por ata të dy sinjalizuan të enjten se Kerem Shalom së shpejti mund të ndihmojë në procesin e dërgimit të furnizimeve humanitare në Gaza.

Deri më tani, sasi të kufizuara ndihme janë dërguar nga Egjipti përmes vendkalimit Rafah, i cili nuk është i pajisur për të përpunuar një numër të madh kamionësh.

Kamionët kanë lëvizur më shumë se 24.85 milje në jug deri në kufirin e Egjiptit me Izraelin përpara se të kthehen në Rafah, duke çuar në ngërçe dhe vonesa.

Një proces për të testuar sistemin e inspektimit në Kerem Shalom për kamionët që vijnë nga Jordania është duke u zhvilluar, tha zoti Skau, i cili vizitoi Gazën të premten.

"Është mirë, është e dobishme sepse do të ishte gjithashtu hera e parë që ne mund të sjellim më pas një tubacion nga Jordania. Por na duhet edhe ajo pikë hyrëse sepse kjo do të bënte të gjithë ndryshimin," tha ai në një intervistë.

Shtëpia e Bardhë i kërkon Kongresit të miratojë shitjen e predhave për tanket izraelite

Administrata e Presidentit Biden i ka kërkuar Kongresit të miratojë shitjen e 45 mijë predhave për tanket izraelite që po përdoren në ofensivën kundër Hamasit në Gazë, sipas një zyrtari amerikan.

Kërkesa e Uashingtonit ka shtuar shqetësimet në rritje mbi furnizimin me armatime amerikane të luftës që ka shkaktuar vdekjen e mijëra civilëve në rajonin palestinez që prej sulmit terrorist të Hamasit ndaj Izraelit dy muaj më parë.

Shitja e këtyre predhave kap shifrën e 500 milionë dollarëve, ndërsa procesi po shqyrtohet nga komisionet përkatëse për Marrëdhënet me Jashtë të Senatit dhe Dhomës së Përfaqësuesve.

Një zyrtar amerikan, i cili nuk pranoi të identifikohej, dhe ish zëdhënësi i Departamentit të Shtetit Josh Paul, i thanë agjencisë së lajmeve Reuters se Departamenti Amerikan i Shtetit po i nxit komisionet e Kongresit që ta miratojnë shitjen, pavarësisht kundërshtimeve nga aktivistët për mbrojtjen e të drejtave të njeriut mbi përdorimin e armëve amerikane në konflikitin mes Hamasit dhe Izraelit.

Sipas zyrtarit amerikan, administrata e Presidentit Biden gjithashtu po shqyrton mundësinë e përdorimit të aktit emergjent për kontrollin e eksportit të armëve për të bërë të mundur që për një pjesë të municioneve, 13 mijë nga 45 mijë predha, të anashkalohen komisionet dhe procesi i rishikimit, dhe pse sipas tij nuk është marrë ende një vendim përfundimtar.

Shtetet e Bashkuara vendosën të premten veton ndaj një rezolute të Kombeve të Bashkuara, që bënte thirrje një armëpushim të menjëhershëm të luftës mes Izraelit dhe Hamasit, duke izoluar diplomatikisht Uashingtonin ndërsa mbron aleatin e tij.

Uashingtoni thotë se armëpushimi do t’i jepte mundësi Hamasit që të riorganizohej dhe në vend të armëpushimit përkrah ndërprerjen e përkohshme të luftimeve për të mbrojtur civilët dhe për të bërë të mundur lirimin e pengjeve të marra nga militantët gjatë sulmit terrorist të 7 tetorit në Izrael.

Shtetet e Bashkuara dhe disa vende të tjera e kanë shpallur Hamasin organizatë terrorriste./voa

Kirby: SHBA po punon për të lehtësuar vuajtjet humanitare në Gaza

Nga: Bota sot

Zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare nuk pranoi sot se Gaza është në prag të kolapsit.

I pyetur nëse ai ishte dakord me vlerësimin e një zyrtari të Kombeve të Bashkuara i cili tha se Gaza është "në prag të kolapsit të plotë", John Kirby tha, "Unë thjesht do të thoja se jemi të ndërgjegjshëm për vuajtjet ekstreme humanitare brenda Gazës, dhe ne po bëjmë gjithçka që mundemi për të ndihmuar në zbutjen e kësaj”.

Thomas White, kreu i Agjencisë së Kombeve të Bashkuara për Ndihmën dhe Punët, tha sot se rendi civil në Gaza po prishej dhe dërgesat e shumë të nevojshme të ndihmave po plaçkiten nëse ia arrijnë fare.

Shoqata e Gjysmëhënës së Kuqe të Palestinës tha sot se ndihma ishte duke u mbytur, me vetëm 69 kamionë me furnizime jetike që hynë në enklavë dje.

Kirby, duke folur në bordin e Air Force One gjatë rrugës për në Las Vegas, tha se "dhjetëra" kamionë që transportonin ndihma po mbaheshin nga inspektimet izraelite dhe Shtetet e Bashkuara do të dëshironin që rreth 200 kamionë të tillë të arrinin në Gaza çdo ditë.

Zyrtari amerikan thotë se Izraeli zvogëloi inkursionin në veri të Gazës për shkak të shqetësimeve për viktimat civile

Nga: Bota sot

Zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare, John Kirby, tha sot se Izraeli zvogëloi operacionet e tij ushtarake në Gazën veriore për shkak të shqetësimeve për viktima të mundshme civile të ngritura nga Shtetet e Bashkuara.

"Ata, në fakt, kanë ndërmarrë disa hapa për t'u përpjekur të jenë më të kujdesshëm," tha ai gjatë një konference shtypi në bordin e Air Force One.

"Për shembull, lëvizja e tyre në Gaza, në veri të Gazës, ishte më e vogël se sa ishte planifikuar fillimisht. Dhe disa prej tyre bazohen në një këshill dhe perspektivë që ne ndamë."

Këshilltarët ushtarakë amerikanë me përvojë në Irak, të përshkruar si ekspertë të luftës urbane, ndihmuan në këshillimin e Izraelit për "shënjestrimin e qëllimshëm dhe të saktë", tha Kirby gjatë rrugës për në Las Vegas.

Korniza kohore për operacionin e zvogëluar të përshkruar nga Kirby nuk ishte plotësisht i qartë.

Zyrtarët shëndetësorë të Gazës thonë se të paktën 17,000 njerëz, përfshirë fëmijë dhe civilë, kanë vdekur në luftën midis Izraelit dhe Hamasit pas sulmit të këtij të fundit më 7 tetor

. Izraeli, i cili tha se e ka çmontuar Hamasin në veri, tani është i fokusuar në Gazën jugore.

Ishte shënjestrimi i karvaneve dhe spitaleve nga Izraeli në Gazën veriore – zyrtarët ushtarakë thanë se ato ishin përdorur për të mbuluar operacionet e armikut – që nxiti thirrjet për një hetim për krimet e luftës, i cili është në proces.

Përshkruhet skena kaotike në Gaza

Nga: Bota sot

Zëvendësdrejtori ekzekutiv i Programit Botëror të Ushqimit, Carl Skau, vizitoi Gazën sot dhe ai tha se asgjë nuk e përgatiti atë për "frikën, kaosin dhe dëshpërimin" që pa.

"Konfuzion në magazina, pika shpërndarjeje me mijëra njerëz të uritur të dëshpëruar, supermarkete me rafte të zhveshur dhe strehimore të mbipopulluara me banja që shpërthejnë," tha Skau në një deklaratë.

"Trumbimi i shurdhër i bombave ishte kolona zanore e ditëve tona."

Skau tha se një grua i tha se jetonte me nëntë familje të tjera në një apartament ku të gjithë flinin me radhë natën sepse nuk mund të shtriheshin të gjitha në të njëjtën kohë.

Skau's tha se ekipi i tij u bllokua në vendkalimin Rafah në fillim të misionit të tyre, për të cilin ai tha se është "një kujtesë se sa e rëndë është të marrësh ndihmë dhe staf kritik në Gaza dhe nevojën kritike për më shumë kalime kufitare".

Zëvendësdrejtori tha se ai vizitoi stafin e WFP në Gaza, ku prishja e rendit dhe ligjit pengoi kryerjen e çdo pune kuptimplote humanitare. Gazanët janë të dëshpëruar dhe jetojnë në strehimore të mbushura, jo të shëndetshme ose në rrugë në të ftohtë dhe kanë pak ushqim, tha Skau.

"Një sondazh i WFP i bërë gjatë pauzës në armiqësitë, tregoi se banorët e Gazës thjesht nuk hanë. Nëntë nga dhjetë familje në disa zona kaluan një ditë dhe natë të plotë pa ushqim fare. Kur u pyetën se sa shpesh ndodhte kjo, ata na thanë se deri në 10 ditë në muajin e kaluar, ata nuk kishin ngrënë ushqim”, tha Skau.

Skau bëri thirrje për më shumë se një kalim dhe kalim të sigurt për palestinezët në mënyrë që të vazhdojnë operacionet e tyre humanitare, tha Skau.

"Kjo do të jetë e mundur vetëm me një armëpushim humanitar dhe në fund të fundit, ne kemi nevojë që ky konflikt të përfundojë," tha ai.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat