Ish-kryeministri i Pakistanit, Imran Khan, lirohet me kusht, por lirimi është i pasigurt

Azia

Ish-kryeministri i Pakistanit, Imran Khan, lirohet me kusht, por lirimi është i pasigurt

Më: 23 dhjetor 2023 Në ora: 06:11
Imran Khan

Gjykata e Lartë e Pakistanit dha të premten lirimin me kusht për ish-kryeministrin Imran Khan në një rast në lidhje me një rrjedhje të supozuar të sekreteve shtetërore, ndoshta një fitore e madhe për partinë e tij përpara zgjedhjeve kombëtare në shkurt.

Imran Khan është përfshirë në një lëmsh ​​betejash politike dhe ligjore që kur u rrëzua nga posti i kryeministrit në prill 2022. Ai nuk është parë në publik që kur u burgos për tre vjet në gusht për shitje të paligjshme, dhurata shtetërore gjatë qëndrimit në detyrë nga 2018 deri në 2022.

Nuk ishte menjëherë e qartë kur Khan do të lirohej nga burgu për shkak të numrit të urdhërarresteve të lëshuara kundër tij, u tha gazetarëve pas seancës Salman Safdar, një nga avokatët e Khan që e përfaqësonte atë në gjykatë.

Një stol prej tre anëtarësh i dha Khan dhe nënkryetarit të tij të partisë, Shah Mahmood Qureshi, lirim me kusht me garanci prej një milion rupi pakistaneze (3,600 dollarë) secili. Të dy u paditën në fillim të këtij muaji.

Akuza për sekretet shtetërore lidhet me një kabllogram të klasifikuar të dërguar në Islamabad nga ambasadori i Pakistanit në Uashington vitin e kaluar, të cilin Khan akuzohet se e ka bërë publike. Ai e mohon akuzën, duke thënë se përmbajtja është shfaqur në media nga burime të tjera.

Megjithë lirimin me kusht të së premtes, Khan mbetet i skualifikuar nga gara në zgjedhjet kombëtare të planifikuara për 8 shkurt për shkak të dënimit për korrupsion, të cilin një gjykatë e lartë refuzoi ta pezullonte të enjten. Ai ende planifikon të paraqesë dokumentet e tij të nominimit përpara afatit të së dielës, tha partia e tij.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat