Starlink i Elon Musk u miratua në spitalin fushor të Gazës

Azia

Starlink i Elon Musk u miratua në spitalin fushor të Gazës

Më: 14 shkurt 2024 Në ora: 18:46
Foto ilustrim

Izraeli ka miratuar përdorimin e shërbimeve Starlink në një spital fushor në Gaza dhe në Izrael për herë të parë.

Starlink është një seri satelitësh që ofrojnë internet të operuar nga kompania e hapësirës ajrore e Elon Musk, SpaceX.

Do të lejohet të sigurohet lidhje me spitalin fushor të Emirateve të Bashkuara Arabe në Rafah, raporton Sky News.

“Lidhjet me vonesë të ulët dhe me shpejtësi të lartë Starlink do të mundësojnë video-konferenca me spitale të tjera dhe diagnostifikim në distancë në kohë reale”, tha ministria izraelite e komunikimeve.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat