OBSH thotë se spitali Nasser i Gazës është jashtë funksionit pas bastisjeve nga Izraeli

Azia

OBSH thotë se spitali Nasser i Gazës është jashtë funksionit pas bastisjeve nga Izraeli

Më: 18 shkurt 2024 Në ora: 14:33
Foto ilustrim

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka thënë se spitali Nasser i Gazës ka pushuar së funksionuari pas një sulmi izraelit.

Trupat e Forcave të Mbrojtjes të Izraelit (IDF) hynë në kompleks të enjten, duke thënë se inteligjenca tregoi se pengjet e marra nga Hamasi po mbaheshin atje.

OBSH tha se nuk ishte lejuar të hynte në vend për të vlerësuar situatën.

Izraeli e ka përqendruar fushatën e tij kundër Hamasit në qytetin jugor të Gazës, Khan Younis dhe ka treguar se mund të vazhdojë në jug deri në Rafah, shkruan BBC.

“Spitali Nasser në Gaza nuk është më funksional, pas një rrethimi njëjavor të ndjekur nga bastisja e vazhdueshme”, postoi kreu i OBSH-së, Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, në X.

Si dje, ashtu edhe një ditë më parë, ekipi i OBSH-së nuk u lejua të hynte në spital për të vlerësuar kushtet e pacientëve dhe nevojat kritike mjekësore, pavarësisht se mbërriti në kompleksin spitalor për të ofruar karburant së bashku me partnerët”, tha ai.

“Ka ende rreth 200 pacientë në spital. Të paktën 20 duhet të referohen urgjentisht në spitale të tjera për të marrë kujdes shëndetësor; referimi mjekësor është e drejtë e çdo pacienti”.

Ministria e shëndetësisë e drejtuar nga Hamasi në Gaza thotë se vetëm katër personel mjekësor mbetën në spital duke u përpjekur të kujdeseshin për pacientët e mbetur.

Një burim brenda spitalit, i cili nuk donte të bëhej publik, i tha BBC News se 11 pacientë kishin vdekur për shkak të ndërprerjeve në furnizimin me energji elektrike dhe oksigjen dhe se disa mjekë ishin arrestuar.

Dje, ushtria izraelite tha se trupave të saj u ishte thënë të mbanin në punë spitalin dhe se ushqimi dhe uji ishin dorëzuar. I pyetur për gjendjen e spitalit mëngjesin e sotëm, një zëdhënës i ushtrisë tha vetëm se po kontrollonin.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat