Ministria e Arsimit: Mbi 5,000 studentë palestinezë të vrarë që nga 7 tetori

Azia

Ministria e Arsimit: Mbi 5,000 studentë palestinezë të vrarë që nga 7 tetori

Më: 21 shkurt 2024 Në ora: 07:30
Foto ilustrim

Ministria palestineze e Arsimit tha se 5,260 studentë palestinezë janë vrarë dhe 8,985 janë plagosur që nga fillimi i agresionit izraelit më 7 tetor në Rripin e Gazës dhe Bregun Perëndimor.

Ministria tha në një deklaratë, se numri i studentëve që kanë qenë në Rripin e Gazës që nga fillimi i agresionit ka arritur në 5,213, dhe ata që janë plagosur në 8,691, ndërsa në Bregun Perëndimor, 47 studentë janë vrarë dhe 294 të tjerë u plagosën, përveç 94 arrestimeve, raportoi WAFA.

251 mësues dhe administratorë u vranë dhe 846 u plagosën në Rripin e Gazës, gjashtë u plagosën dhe më shumë se 73 u arrestuan në Bregun Perëndimor.

Më tej, ministria tha se 286 shkolla publike dhe 65 të lidhura me Agjencinë e Kombeve të Bashkuara për Ndihmën dhe Punët për Refugjatët (UNRWA) u bombarduan dhe u vandalizuan në Rripin e Gazës, gjë që çoi në dëmtimin e rëndë të 111 prej tyre dhe shkatërrimin e plotë të 40 prej tyre. Gjithashtu, 57 shkolla në Bregun Perëndimor u sulmuan dhe u vandalizuan.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat