Ministrja izraelite për të drejtat e grave: Jam krenare për rrënojat e Gazës, le të notojnë në det

Azia

Ministrja izraelite për të drejtat e grave: Jam krenare për rrënojat e Gazës, le të notojnë në det

Më: 22 shkurt 2024 Në ora: 13:28
May Golan

May Golan, ministrja e Izraelit për të Drejtat e Ggrave, shprehu krenarinë për “rrënojat” e Gazës së rrethuar, dhe pretendoi se çdo foshnjë palestineze do t’u tregojë nipërve të vet “atë që bënë hebrenjtë”.

“Jam krenare për rrënojat e Gazës”, deklaroi ajo me gjakftohtësi në një fjalim fyes të mërkurën.

Me shpërfillje rrëqethëse për banorët e Gazës, ajo vazhdoi: “Nuk më intereson Gaza, fjalë për fjalë nuk më intereson. Për sa më përket mua, ata mund të dalin dhe thjesht të notojnë në det”.

Komentet tronditëse të ministres nuk mbaruan me kaq.

Ajo shprehu një dëshirë shqetësuese për të dëshmuar shkatërrimin e Gazës, duke deklaruar me krenari, “personalisht jam krenare për rrënojat e Gazës dhe se çdo foshnjë, edhe pas 80 vjetësh, do t’u tregojë nipërve të tyre atë që bënë hebrenjtë”.

Tokom svog govora, koji je ministrica kasnije podijelila na platformi društvenih medija X, prethodno poznatoj kao Twitter, njezin jedini fokus ostao je direktno na uništenju Gaze.

Gjatë fjalimit të saj, të cilin ministrja e ndau më vonë në platformën e medias sociale X, e njohur më parë si Twitter, fokusi i saj i vetëm mbeti në shkatërrimin e Gazës. 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat