Mbi 33 mijë palestinezë të vrarë që nga tetori thotë Ministria e Shëndetësisë e drejtuar nga Hamasi

Azia

Mbi 33 mijë palestinezë të vrarë që nga tetori thotë Ministria e Shëndetësisë e drejtuar nga Hamasi

Më: 10 prill 2024 Në ora: 14:57
Foto ilustrim

Ministria e shëndetësisë e Gazës e drejtuar nga Hamasi thotë se 33,482 palestinezë janë vrarë dhe 76,049 janë plagosur që nga fillimi i luftës.

Lufta filloi kur luftëtarët e Hamasit hynë në jug të Izraelit më 7 tetor, duke vrarë rreth 1200 njerëz dhe duke marrë më shumë se 240 përsëri në Gaza si pengje, shkruan BBC.

Ndërkohë palestinezët janë mbledhur sot, për të mbajtur zi për vdekjen e 14 civilëve të vrarë në një sulm të supozuar ajror izraelit mbrëmë.

Sipas agjencisë së lajmeve AFP, shtëpia e një familjeje u godit në raketë.

Agjencia zyrtare palestineze e lajmeve, Wafa, raporton se shumica e viktimave ishin gra dhe fëmijë.

Fotot tregojnë njerëz të mbledhur në Spitalin e Martirëve Al-Aksa në Deir el-Balah duke vajtuar për të vdekurit.

BBC nuk e ka verifikuar në mënyrë të pavarur sulmin.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat