Udhëheqësit arabë bëjnë thirrje për një armëpushim të menjëhershëm në Gaza

Azia

Udhëheqësit arabë bëjnë thirrje për një armëpushim të menjëhershëm në Gaza

Më: 18 maj 2024 Në ora: 06:03
Udhëheqësit arabë

Udhëheqësit arabë kanë dënuar agresionin e vazhdueshëm izraelit kundër Rripit të Gazës, duke i bërë thirrje bashkësisë ndërkombëtare që të ndërhyjë për të ndaluar luftën e egër të Izraelit në Gaza.

Udhëheqësit arabë kanë dënuar agresionin e vazhdueshëm izraelit kundër Rripit të Gazës, duke dënuar mizoritë e kryera kundër civilëve dhe shkeljet e paprecedentë të ligjit ndërkombëtar dhe humanitar, duke përfshirë shënjestrimin e civilëve, përdorimin e rrethimit dhe urisë si armë lufte.

Sipas agjencisë palestineze të lajmeve WAFA, ky dënim është lëshuar në një deklaratë nga liderët gjatë Samitit të 33-të Arab të mbajtur në kryeqytetin e Bahreinit, Manama. Deklarata, e dhënë nga Ahmed Aboul Gheit, Sekretari i Përgjithshëm i Ligës Arabe, trajtoi sulmet e gjera izraelite në Gaza, duke përfshirë qytetin Rafah, i cili është bërë një strehë për mbi një milion persona të zhvendosur, duke çuar në pasoja të rënda humanitare.

Udhëheqësit dënuan në mënyrë specifike marrjen e pushtimit izraelit të anës palestineze të kalimit kufitar Rafah, me qëllim forcimin e bllokadës ndaj civilëve, gjë që ka ndalur funksionimin e kalimit dhe rrjedhën e ndihmave humanitare.

Ata kërkuan një armëpushim të menjëhershëm dhe të përhershëm në Gaza, fundin e të gjitha përpjekjeve për zhvendosje të detyruar, heqjen e të gjitha formave të bllokadës izraelite dhe aksesin e papenguar dhe të qëndrueshëm në ndihmën humanitare për Rripin e Gazës. Udhëheqësit kërkuan gjithashtu tërheqjen e menjëhershme të forcave izraelite nga Rafah.

Për më tepër, liderët denoncuan shënjestrimin e organizatave humanitare dhe të OKB-së në Gaza nga forcat izraelite, pengimin e operacioneve të tyre dhe sulmet ndaj autokolonave të ndihmave, duke përfshirë sulmet nga kolonët izraelitë ndaj autokolonave të ndihmës jordaneze.

Ata kritikuan autoritetet izraelite pushtuese për dështimin në përmbushjen e përgjegjësive të tyre ligjore për të mbrojtur këto autokolona dhe kërkuan një hetim të menjëhershëm ndërkombëtar për këto sulme.

Udhëheqësit arabë i kërkuan komunitetit ndërkombëtar dhe fuqive globale me ndikim që të lëvizin përtej llogaritjeve politike dhe standardeve të dyfishta në adresimin e krizave ndërkombëtare.

Ata u bënë thirrje këtyre subjekteve që të mbajnë përgjegjësitë e tyre etike dhe ligjore në përballjen me praktikat agresive izraelite dhe t’i karakterizojnë ato qartë si shkelje flagrante të së drejtës ndërkombëtare dhe humanitare.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat