Çfarë dihet për helikopterin nga përplasja e të cilit ndërruan jetë presidenti dhe zyrtarë të lartë iranianë?

Azia

Çfarë dihet për helikopterin nga përplasja e të cilit ndërruan jetë presidenti dhe zyrtarë të lartë iranianë?

Më: 20 maj 2024 Në ora: 20:45
Foto ilustrim

Helikopteri që u rrëzua në Iran të dielën, duke vrarë presidentin Ebrahim Raisi dhe Ministrin e Jashtëm të vendit Hossein Amir-Abdollahian në mjegullën malore, ishte një model Bell 212.

Bëhet e ditur se helikopteri Bell përmbante dy motorë që i japin kapacitet mbajtës më të madh.

Ai është menduar të jetë i adaptueshëm për të gjitha llojet e situatave, duke përfshirë transportin e njerëzve, vendosjen e pajisjeve të zjarrfikësve nga ajri, transportimin e ngarkesave dhe montimin e armëve, shkruan skynews.

Siç raportohet, modeli iranian që u rrëzua së fundmi ishte konfiguruar për të transportuar pasagjerë qeveritarë.

Ndryshe, përplasja më e fundit fatale e një Bell 212 ishte në shtator të vitit 2023, kur një i tillë u rrëzua në brigjet e Emirateve të Bashkuara Arabe, sipas fondacionit Flight Safety, organizatë kjo fitimprurëse që fokusohet në sigurinë e aviacionit.

Ndërsa përplasja e fundit iraniane e këtij lloji ishte në vitin 208, nga e cila mbetën të vdekur katër persona.

Në vitin 2015, u raportua se një helikopter që besohej të ishte një AB-212 ishte rrëzuar pranë Kashanit duke lënë tre të vdekur.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat