Uria duhet të shpallet zyrtarisht në Rripin e Gazës, thonë organizatat e të drejtave të njeriut

Azia

Uria duhet të shpallet zyrtarisht në Rripin e Gazës, thonë organizatat e të drejtave të njeriut

Më: 26 maj 2024 Në ora: 13:19
Foto ilustrim

70 organizata (përfshirë Qendrën Ndërkombëtare të Gjenevës për Drejtësi dhe Gjykatën e Brukselit) po u bëjnë thirrje të gjitha autoriteteve dhe institucioneve ndërkombëtare që të shpallin zyrtarisht zinë e bukës në Rripin e Gazës, ku ka një përhapje të shpejtë të urisë, sipas Euro-Med me qendër në Gjenevë, monitoruesi i të Drejtave të Njeriut.

Ai tha se pasiguria ushqimore po rritet në të gjithë enklavën për shkak të përdorimit të urisë nga Izraeli si një “armë lufte” kundër popullit palestinez, diçka që organizatat thonë se është pjesë e gjenocidit, raporton The Guardian.

“Organizatat deklaruan se nivelet e sigurisë ushqimore kanë rënë ndjeshëm si rezultat i operacionit tokësor të ushtrisë izraelite në qytetin Rafah, në jug të Rripit të Gazës, i cili filloi më 7 maj dhe u parapri një ditë më parë duke bllokuar hyrjen e kamionëve me ndihma humanitare përmes kalimi në Rafah”, thuhet në deklaratë.

“Mijëra kamionë në anën tjetër të vendkalimit Rafah kanë qenë të bllokuar për javë të tëra dhe janë të paarritshëm për banorët, jeta e të cilëve varet prej tyre për shkak të vendimit të Izraelit për të vrarë popullin e Rripit të Gazës, mbylljen e vendkalimeve dhe parandalimin e hyrjes të ndihmës”.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat