Shtatë të vrarë dhe mbi 1 milion të evakuuar pasi një ciklon godet Azinë Jugore

Azia

Shtatë të vrarë dhe mbi 1 milion të evakuuar pasi një ciklon godet Azinë Jugore

Më: 27 maj 2024 Në ora: 18:23
Azi

Të paktën shtatë persona, duke përfshirë një fëmijë, kanë vdekur në Indinë jugore pasi cikloni tropikal Remal goditi zonën me shi të rrëmbyeshëm dhe erëra të forta.

Një vajzë 12-vjeçare dhe babai i saj ishin në mesin e të vrarëve, pasi një strehë shpendësh që ishte në ndërtim u shemb në një fshat në shtetin e Telangana, tha Vadla Gautam, një zyrtar i lartë i qarkut, për CNN të hënën.

Më shumë se 1 milion njerëz në Indi dhe Bangladesh u evakuuan të dielën pasi cikloni arriti në tokë pranë kufirit midis dy vendeve.

Cikloni ka vazhduar të lëvizë në brendësi të Indisë lindore, duke rrëzuar pemë, duke i kthyer rrugët në lumenj dhe duke shkaktuar dëme në shkallë të gjerë.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat