Njohja e shtetit të Palestinës/ Izraeli thërret ambasadorin e Armenisë

Azia

Njohja e shtetit të Palestinës/ Izraeli thërret ambasadorin e Armenisë

Më: 21 qershor 2024 Në ora: 14:51
Foto ilustrim

Ministria e Jashtme e Izraelit tha se kishte thirrur ambasadorin e Armenisë, pasi vendi njoftoi se do të njihte shtetin e Palestinës.

Armenia është shteti i fundit që ka njohur shtetin palestinez, pas fillimit të luftës së Izraelit kundër Hamasit pas sulmit të 7 tetorit.

Njohja e shtetit të Palestinës u parapri nga nisma të ngjashme nga Sllovenia, Irlanda, Spanja dhe Norvegjia në fillim të këtij viti.

Izraeli thuhet se ka propozuar një ulje të marrëdhënieve me shtetet në fjalë.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat