Nuk ka mjaftueshëm mjekë, për të ndihmuar pelegrinët nga nxehtësia

Azia

Nuk ka mjaftueshëm mjekë, për të ndihmuar pelegrinët nga nxehtësia

Më: 23 qershor 2024 Në ora: 11:50
Foto ilustrim

Nuk kishte mjaftueshëm mjekë apo lehtësira bazë për të mbrojtur pelegrinët e Haxhit nga efektet e vapës së madhe në Arabinë Saudite javën e kaluar, i thanë CNN dy pelegrinë të kthyer së fundmi nga Haxhi, pasi numri zyrtar i vdekjeve nga pelegrinazhi i haxhit të këtij viti u rrit në pothuajse 500.

Dëshmitarët thanë se adhuruesit humbnin vetëdijen dhe kalonin pranë trupave të mbuluar me leckë të bardhë, gjë që u bë normë gjatë ngjarjes masive fetare,raporton CNN.

Pelegrinazhi i Haxhit i këtij viti në Mekë është mbajtur mes kushteve ekstreme të motit, të cilat panë temperaturat vazhdimisht të larta mbi shifrat mesatare.

Numri i saktë i vdekjeve mbetet i paqartë dhe pritet të rritet më tej edhe shumë, pasi secili vend ka njoftuar në mënyrë të pavarur vdekjet e shtetasve të tyre.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat