Aeroplani Boeing 777 bën ulje emergjente në Moskë, pas problemit të sensorit të motorit

Bota

Aeroplani Boeing 777 bën ulje emergjente në Moskë, pas problemit të sensorit të motorit

Më: 26 shkurt 2021 Në ora: 14:03
Foto ilustrim

Një aeroplan mallrash Boeing 777 i Rossiya Airlines bëri një ulje emergjente në aeroportin Sheremetyevo të Moskës të premten për shkak të një problemi me një sensor të kontrollit të motorit, tha linja ajrore.

Aeroplani ishte një 15-vjeçar 777-300ER, sipas faqes së internetit të ndjekjes së fluturimeve FlightRadar24, që do të thotë se ka motorë të General Electric

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, ata janë të ndryshëm nga motorët Pratt&Whitney PW4000 që tanimë “janë nën vëzhgim” pas një zjarri motori në bordin e United Airlines 777 të shtunën që shkaktoi pezullimin e operacioneve që përfshijnë aeroplanë që përdorin ata motorë.

Dhe General Electric nuk i është përgjigjur menjëherë një kërkese të Reuters për koment.

Linjat ajrore ruse operojnë me aeroplanë Boeing 777-300ER të pajisur me motorë General Electric GE90-115B, tha të mërkurën agjencia federale e aviacionit Rosaviatsiya, duke shtuar se nuk po konsideronte pezullimin e funksionimit të atyre avionëve.

Fluturimi 4520 i Rossiya Airlines, duke udhëtuar nga Hong Kong në Madrid, aterroi në Moskë, treguan të dhënat nga Flightradar24.

Rossiya Airlines, një njësi e transportuesit shtetëror rus Aeroflot, tha se ekuipazhi kërkoi uljen në aeroportin bazë të linjës ajrore në Moskë.

“Ulja u zhvillua normalisht”, tha Rossiya në një deklaratë, duke shtuar se fluturimi do të vazhdonte për në Madrid pas disa orëve të premten. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat