AstraZeneca/Australia raporton vdekjen e parë nga mpiksja e gjakut

Bota

AstraZeneca/Australia raporton vdekjen e parë nga mpiksja e gjakut

Më: 16 prill 2021 Në ora: 19:06
AstraZeneca

Australia, të premten e 16 prillit, raportoi vdekjen e parë nga mpiksjet e gjakut në një përftues që mund të jetë e lidhur me vaksinën AstraZeneca. Rregullatori i saj tha se kishte një lidhje të mundshme midis vdekjes së gruas 48-vjeçare dhe vaksinës.

Kjo ishte instanca e tretë e mpiksjeve të rralla të gjakut që shfaqeshin te njerëzit që u ishte inokuluar vaksina në Australi. Dy të tjerët po ndihen më mirë, shtoi Administrata e Mallrave Terapeutike (TGA).

Gruaja e Uellsit të Ri Jugor mori vaksinën AstraZeneca më 8 prill, ditën kur qeveria njoftoi se vaksina Pfizer do të jepej si preferencë për pacientët nën 50 vjeç, duke vonuar orarin e saj të inokulimit.

Në mungesë të një shkaku alternativ për mpiksjen që ajo zhvilloi, Grupi i Hetimit të Sigurisë së Vaksinave të Australisë (VSIG) “besoi se një lidhje shkakore me vaksinimin duhet të merret në këtë kohë”, tha TGA-ja.

VSIG-u kishte mbajtur një takim të premten vonë pas lajmit për vdekjen e gruas.

TGA-ja tha se çështja e saj ishte komplikuar nga sëmundjet bashkëshoqëruese, përfshirë diabetin, “si dhe disa tipare atipike”.

Kanë qenë të paktën 885 mijë doza të vaksinave AstraZeneca të administruara në Australi deri më tani, duke barazuar me një frekuencë rastet e mpiksjes së gjakut në çdo 295 mijë raste, tha TGA-ja.

“Numri i përgjithshëm … deri më tani nuk ka qenë më i lartë se niveli i pritur për llojin më të zakonshëm të mpiksjes së gjakut”, tha ai.

Rregullatori i Mbretërisë së Bashkuar, Agjencia Rregullatore e Barnave dhe Produkteve Shëndetësore, ka konkluduar nga rishikimi i saj i rasteve të raportuara në Mbretërinë e Bashkuar se rreziku i përgjithshëm i trombozës së sinusit venoz cerebral, një mpiksje e rrallë gjaku në tru, ishte afërsisht 1 në 250 mijë që marrin vaksinën.

Australia ka raportuar mbi 22 mijë raste COVID-19 të transmetimit në komunitet dhe 909 vdekje.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat