Izraeli intensifikon luftën ajrore në Siri kundër shkeljeve iraniane

Bota

Izraeli intensifikon luftën ajrore në Siri kundër shkeljeve iraniane

Më: 22 prill 2021 Në ora: 14:39
Foto ilustrim

Izraeli ka zgjeruar në mënyrë dramatike sulmet ajrore në qendrat e dyshuara të prodhimit të raketave dhe armëve iraniane në Siri për të zmbrapsur atë që e sheh si një shkelje të fshehtë ushtarake nga armiku i tij rajonal, thonë burimet e inteligjencës perëndimore dhe rajonale, raporton Reuters.

Duke përfituar nga një aleancë prej një kohe të gjatë me Sirinë, Irani po zhvendos pjesë të industrisë së tij të përparuar të raketave dhe armëve në përbërje nëntokësore para-ekzistuese për të zhvilluar një arsenal të sofistikuar brenda rrezes së qendrave të popullsisë Izraelite, sipas burimeve të inteligjencës izraelite dhe perëndimore dhe mbrojtësve sirianë.

Izraeli toleroi hyrjen e mijëra luftëtarëve të milicisë iraniane nga Libani, Iraku dhe Afganistani në Siri për të luftuar së bashku me Presidentin Bashar al-Assad kundër kryengritësve që kërkojnë të rrëzojnë sundimin e tij autoritar të familjes.

Ndërhyrja e vetme izraelite më parë në konfliktin e Sirisë konsistonte në sulme sporadike ajrore për të shkatërruar dërgesat e armëve në grupin libanez të mbështetur nga Irani Hezbollah dhe për të parandaluar milicitë që të krijonin baza në Sirinë jugperëndimore, afër territorit izraelit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat