Sipas SHBA, sulmin në cisternën izraelite e kreu Irani

Bota

Sipas SHBA, sulmin në cisternën izraelite e kreu Irani

Më: 7 gusht 2021 Në ora: 09:25
Foto ilustrim

Komanda Qendrore e ushtrisë amerikane ka njoftuar rezultatet e hetimit të saj mjeko ligjor mbi sulmin fatal të dronit javën e kaluar në një cisternë tregtare jashtë Omanit.

Ajo thotë se ekspertët e eksplozivëve arritën në përfundimin se Automjeti Ajror pa pilot (UAV) ishte prodhuar në Iran.

Provat janë ndarë me ekspertët e eksplozivëve në Britani dhe Izrael, të cilët u pajtuan me gjetjet.

Sulmi në rrugën MT Mercer të operuar nga Izraeli vrau dy persona, raporton bbc.

Një roje britanike e sigurisë, Adrian Underwood dhe kapiteni rumun i anijes humbën jetën ndërsa anija lundronte pranë ishullit Omani të Masirah.

Britania, SHBA, Izraeli dhe Rumania shumë shpejtë kanë fajësuar Iranin i cili ka mohuar çdo përfshirje. Ai tha nëse ka ndonjë provë atëherë duhet të bëhet publike. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat