Këto gjashtë vende të BE-së nuk pranojnë refugjatë afganë

Bota

Këto gjashtë vende të BE-së nuk pranojnë refugjatë afganë

Më: 21 gusht 2021 Në ora: 11:49
Ilustrim

Të paktën gjashtë vende të BE -së këmbëngulin se kthimi refgjatëve përsëri në Afganistan të vazhdojë pavarësisht sulmeve të talebanëve.

Austria, Belgjika, Danimarka, Gjermania, Greqia dhe Holanda i shkruan Komisionit Evropian duke pretenduar se ndalimi i kthimit të tyre dërgon sinjal të gabuar dhe ka të ngjarë të motivojë edhe më shumë qytetarë afganë të largohen nga shtëpitë e tyre dhe t’i drejtohen BE-së.

Adalbert Jahnz, zëdhënësi i Komisionit për çështjet e brendshme shpjegoi se i takon secilit shtet anëtar të bëjë një vlerësim individual nëse pranimi i refugjatëve është i mundur, shkruan Euronews.

“Por, nuk është diçka që BE -ja e rregullon në mënyrë specifike,” shtoi ai.

Thirrja e gjashtë shteteve anëtare vjen një javë pasi Gjykata Evropiane për të Drejtat e Njeriut u bëri thirrje autoriteteve austriake të mos bëjë dëbimin e një shtetasi afgan deri në fund të gushtit për shkak të rrezikut të kanosur.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat