​Johnson: S’ka masa të reja deri në Krishtlindje, më vonë nuk garantoj

Bota

​Johnson: S’ka masa të reja deri në Krishtlindje, më vonë nuk garantoj

Më: 21 dhjetor 2021 Në ora: 19:35
Boris Johnson

Kryeministri britanik Boris Johnson njoftoi sot se nuk do të vendosë kufizime të reja për shkak të COVID-19 para Krishtlindjes, por se situata është ende jashtëzakonisht e vështirë dhe se qeveria mund të duhet të reagojë pas kësaj.

Britania ka raportuar një numër rekord të infeksioneve të reja gjatë javës së kaluar pasi lloji shumë i transmetueshëm Omicron është përhapur dhe numri i shtrimeve në spital është rritur gjithashtu, raporton Reuters.

Johnson zhvilloi dje një takim me kabinetin e tij, i cili zgjati mbi dy orë, dhe në të cilin u diskutuan të dhënat më të fundit për COVID-19.

Mediat raportuan se disa ministra hoqën dorë nga futja e masave të reja përpara Krishtlindjeve, pavarësisht paralajmërimeve të disa shkencëtarëve.

“Sot, ne nuk mendojmë se ka prova të mjaftueshme për të justifikuar ndonjë masë më të ashpër përpara Krishtlindjeve”, tha Johnson në një video të postuar në mediat sociale.

Ai shtoi se vendosja e kufizimeve të reja pas Krishtlindjes nuk mund të përjashtohet dhe se qeveria vazhdon të monitorojë me shumë kujdes variantin Omicron, nga zgjerimi i mëtejshëm i të cilit, siç tha ai, varen aktualisht masat e reja.

Ideja e kufizimeve të reja është e papëlqyeshme në mesin e ligjvënësve konservatorë, me më shumë se 100 votues kundër futjes së masave të reja kundër COVID-19 javën e kaluar, duke e detyruar Johnson të mbështetet në mbështetjen e Partisë Laburiste të opozitës, sipas Reuters.

Më herët gjatë ditës, kryeministrja skoceze Nicola Sturgeon përshkroi planet për kufizime pas Krishtlindjes në tubimet masive në Skoci, duke përfshirë anulimin e festimeve publike të Vitit të Ri, si dhe kufizimin e kapacitetit të disponueshëm në bare dhe restorante.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat