Alarmon OKB: Zjarret ekstreme do të rriten me 50% brenda shekullit

Bota

Alarmon OKB: Zjarret ekstreme do të rriten me 50% brenda shekullit

Më: 23 shkurt 2022 Në ora: 16:13
Foto ilustrim

Sipas raportit më të fundit të Organizatës të Kombeve të Bashkura, ndryshimet klimatike do të bëjnë zjarret gjithnjë e më të shpeshta dhe më intensive, me një rritje globale të atyre ekstreme deri në 14% brenda 2030-ës, 30% brenda 2050-ës dhe 50% brenda këtij shekulli, shkruan The Guardian.

Analiza sugjeron një ndryshim radikal në shpenzimet publike për zjarret, duke zhvendosur investimet në parandalimin e tyre. Raporti i realizuar nga OKB vë në dukje se ndryshimi klimaterik dhe zjarret ushqehen nga njëri tjetri. Për këtë arsye qeveritë duhet të marrin masa për një formulë të re anti-zjarre.

Për parandalimin e zjarreve, autorët e raportit kërkojnë një kombinim të të dhënave dhe sistemeve të monitorimit të bazuar në shkencë, njohuri indigjene dhe një mbashkëpunim më të fortë rajonal dhe ndërkombëtar.

Sipas tyre, reagimet e qeverive shpesh i drejtojnë paratë në vendin e gabuar. Prioritet duhet të jenë operatorët e shërbimeve të emergjencës dhe zjarrfikësit që janë në linjë të parë dhe rrezikojnë jetën në shuarjen e zjarreve.

Duke parë se zjarret ndodhin më shpesh në zonat më të varfëra të botës, raporti sugjeron investime në rindërtimin e ekosistemeve dhe zonave me lagështirë. Raporti vë në dukje dhe një rrezik të lartë për Arktikun dhe rajonet e tjera që ende nuk janë prekur nga zjarret.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat